AB'den Sırbistan'a Kosova Şartı

Kosova'yı tanımamakta ısrar eden Sırbistan, AB'ye üyelik sürecinde bu tavrını yumuşattı.

AB'den Sırbistan'a Kosova Şartı

Nedim Emin-Dünya Bülteni / Kosova

İki sene önce Kosova'nın bağımsızlığını ilan etmesi Sırpların kabul edemediği bir gelişme idi. İlk başta Kosova'yı tanımadığını ve hiçbir Kosovalı yetkili ile de görüşme yapmayacağını belirten Sırp hükümetinin bu tavrı son günlerde gittikçe yumuşamaya başladı. Özellikle uluslarası çevrelerin baskısı Sırpların Kosova ile olan ilişkilerini yeniden değerlendirmesine iterken, Birleşmiş Milletlerin, Amerika Birleşik Devletleri'nin, Avrupa Birliği'nin ve Türkiye'nin baskıları Belgrad'ın yumuşamasını sağladı.

Özellikle Sırbistan'ın AB'ye adaylık sürecinde bu konunun çözülmesi gereken temel problem olarak gösterilmesi Sırp hükümetinin tepkisine yol açtı. Dün İsveç Belgrad Büyükelçisi Krister Bringeus'un "samimi olarak belirtmek gerekirse Sırbistan Kosova'nın bağımsızlığını kabul etmeden AB'ye girmesi imkansızdır" şeklindeki açıklaması Sırp kamuoyunda şok etkisi yarattı. Bringeus açıklamanın devamında "Kosova probleminin çözümsüzlüğü Sırplara AB'nin kapılarını kapatır. Ayrıca bu AB'nin yeni bir şartı değil bu bir gerçekliktir ve bu benim size iletmek istediğim bir tavsiyedir" dedi.

Bu açıklamayı AB'nin Kosova konusunda tavrının ne kadar net olduğunu belirten bir gösterge olarak okuyan Sırp kamuoyu, Kosova sorununun aynı zamanda mevcut Sırp hükümetini en önemli sınavı olduğunu belirtiyor.

Güncelleme Tarihi: 26 Mayıs 2010, 09:54
banner53
YORUM EKLE

banner39