banner15

AB'den Üyelerine CIA Uyarısı

AB Komisyonu üyesi Franco Frattini, CIA'nin Avrupa'da gizli soruşturma merkezleri açtığı iddiasıyla ilgili olarak, bu tür merkez bulunduran ülkenin oy hakkını yitirebileceğini söyledi. Frattini, konuyla ilgili olarak ABD'den yanıt beklediğini de söyled

AB'den Üyelerine CIA Uyarısı
AB Komisyonu, CIA'in gizli gözaltı merkezlerinin bulunduğu iddialarına karşı, iddialarda adı geçen ülkeleri uyardı. Komisyonun adaletten sorumlu üyesi Franco Frattini, toprakları üzerinde CIA'e ait gözaltı merkezlerinin bulunmasına izin veren birlik üyesi ülkelerin oy kullanma haklarının askıya alınacağı uyarısında bulundu. Berlin'de düzenlenen bir güvenlik konferansında konuşan Frattini, CIA hapishaneleri hakkındaki iddiaların doğru olması halinde, bu ülkelerin Avrupa Birliği yasalarına göre ciddi bir takım sorunlarla karşı karşıya kalacağını söyledi. Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı'nın doğu Avrupa'da gizli gözaltı merkezleri bulunduğu yönündeki iddialar bu ay başlarında ortaya atılmıştı. AB, El Kaide zanlılarının eski Sovyet üslerinde sorgulandığı yönündeki bu iddialara ABD'nin açıklık getirmesini istemişti. Amerikalılar, haberler hakkında ne herhangi bir yorumda bulunmuş, ne de haberleri yalanlamışlardı. CIA hapishanelerinin bulunduğu iddia edilen Romanya ve Polonya, bu iddiaları reddetmişti. İspanya, İsveç ve İzlanda da terör zanlılarını taşıyan CIA uçaklarının kendi toprakları üzerine indiği hakkındaki haberleri inceliyor.
 
HRW: Elimizde kanıtlar var
 
CIA'in Doğu Avrupa'da bulunan eski Sovyet kamplarını, terör zanlılarını sorgulamak ve gözaltında tutmak için kullandığı yönündeki iddialar ilk olarak 2 Kasım tarihinde Washington Post gazetesinde yayımlanmıştı. Haberde bu gizli hapishanelerin hangi ülkelerde olduğu hakkında bir bilgi verilmemiş, ancak bir gün sonra İnsan Haklari İzleme Örgütü - Human Rights Watch, CIA'in Afganistan'da ele geçirilen terör zanlılarını Polonya ve Romanya'ya naklettiğine dair ellerinde kanıtlar olduğunu açıklamıştı. Her iki ülke de bu iddiaları reddetmişti.
 
Kaynak: BBC
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48