banner39

AB'den yoksul ülkelere 5.4 milyarlık yardım sözü

Avrupa Birliği üçüncü dünya ülkelerine İklim Zirvesi çerçevesinde 5,4 milyar euro yardım sözü verdi

Arşiv 11.12.2009, 15:46 11.12.2009, 16:23
AB'den yoksul ülkelere 5.4 milyarlık yardım sözü

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Avrupa Birliği Devlet başkanları ve başbakanları Brüksel'de yaptıkları bir toplantıda gelişmekte olan üçüncü dünya ülkelerinin iklimi korumak için desteklenmesi gerektiğine karar verdiler. Diplomat çevrelerden alınan bilgilere göre AB bu ülkelere 5,4 milyar euro finans yardımı vaadediyor. Avrupa Konseyi dönem başkanlığı yapan İsveçli yetkililer üye ülke temsilcileri ile görüşmeler yaparak, yardım konusunu netleştirecekler ve Kopenhag İklim Zirvesine AB'nin bir teklifi olarak sunacaklar.

Öte yandan Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da devam etmekte olan İklim Zirvesinde üçüncü dünya ülkeleri olarak anılan gelişmekte olan ülke temsilcileri, Endüstri devletlerine karşı yaptıkları eleştirileri artırdı. Gelişmekte olan 130 ülkeyi temsil eden G77 grubunun sözcüsü Sudan'lı Lumumba Stanislaus Di-Aping, Danimarka'lı Zirve başkanı ile yaptığı görüşmeyi protesto ederek terketti.

Kopenhag İklim Zirvesi başladığında Avrupa Birliği dönem başkanlığı yapan İsveç başbakanı Fredrik Reinfeldt AB üyesi ülkelerden, gelişmekte olan ülkeler için planlanan İklim Fonuna katılımda bulunmalarını talep etmişti. Reinfeldt, AB'nin bu fona yıllık olarak 5 ila 7 milyar euro kadar bir katılımının gerektiğini söyledi. Şayet Kopenhag'da bir anlaşmaya varılabilirse, sözkonusu fonla bu ülkelerdeki iklim projeleri 2010 yılından 2012 yılına kadar mali olarak desteklenecek.

AB üyelerinden en çok miktarı 884 milyon euro ile İngiltere vaad ederken, İsveç 765 milyon euro ile ikinci sırada yeraldı. Alman başbakan Merkel ise henüz bir rakam belirtmedi. Geleneksel olarak Almanya bu tür katılımlarda yüzde yirmilerde seyrediyor. Gerçekten 2 milyar euroluk bir yardım paketi hazırlanacak olursa Almanya'nın da bu projeye yıllık olarak 400 milyon eurodan fazla bir miktarla katılımı bekleniyor.

banner53
Yorumlar (0)
18
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?