banner39

ABD'li Bakanın 'Kerkük Korkusu'

ABD siyasetinin önemli isimlerinden John McCain, Irak'ın Kerkük kentinin geleceği için bu yıl yapılması öngörülen referandumun ertelenmesini istediği bildirildi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'li Bakanın 'Kerkük Korkusu'

ABD siyasetinin önemli isimlerinden ve 2008'deki başkanlık yarışının önde gelen adaylarından Cumhuriyetçi senatör John McCain, Irak'ın Kerkük kentinin geleceği için bu yıl yapılması öngörülen referandumun ertelenmesini istedi. McCain bu tavrıyla, Türkiye'nin bu konudaki görüşüne destek vermiş oldu.


McCain, Irak'ta işlevini yerine getiren bir hükümetin bulunmaması durumunda azınlıkların büyük risk altına gireceğini söyledi. Washington'da American Enterprise Institute adlı muhafazakar düşünce kuruluşunda düzenlenen Irak paneline katılan McCain, Kerkük konusunda hala büyük görüş ayrılıkları bulunduğunu belirtti. Başta Mesud Barzani olmak üzere Kürt liderlerle her görüştüğünde bu konunun konuşulduğunu anlatan McCain, "Biz, bu meselenin oldukça adilane çözümü için elimizden geleni yapmak zorundayız.

Bu, çok zor olacak, çünkü birbiriyle çatışan hak iddiaları, halen pek tarafsız olmayan hakemler tarafından karara bağlanmaya çalışılıyor" dedi. McCain, "Bence referandum belki biraz daha ertelenmeli. Çünkü merkezi hükümet ne kadar güçlenirse adalet o kadar güçlü şekilde yerini bulabilir" diye konuştu. 2008 başkanlık seçimi için adaylığını resmen henüz açıklamayan, ancak bu konuda çalışmalarını başlatan McCain, Cumhuriyetçi Parti içinde başkanlık yarışının en iddialı isimleri arasında görülüyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?