banner39

ABD'li diplomat Karzai'yi devirme planı yapmış

Amerikalı diplomat Peter Galbraith'in Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi görevinden uzaklaştırma planı yaptığı iddia edildi.

Arşiv 18.12.2009, 08:02 18.12.2009, 08:02
ABD'li diplomat Karzai'yi devirme planı yapmış


Afganistan'da 20 Ağustos'ta yapılan seçimlerde yolsuzluk yapıldığı için Amerikalı diplomat Peter Galbraith'in Devlet Başkanı Hamid Karzai'yi görevinden uzaklaştırma planı yaptığı iddia edildi.

New York Times gazetesi, Galbraith'in planlarının, BM'nin Afganistan temsilcisi Kai Eide'nin bir mektubunda geçtiğini ve BM yetkililerinin de doğruladığını yazdı. Eide, Galbraith'in Afganistan görevinden ayrılmasının da Amerikalı diplomatın Karzai'yi devirme planını reddetmesinin ardından geldiğini yazdı.

Eide mektubunda, Galbraith'in teklifine karşı "bunun yasa dışı olacağını, en kötü müdahale şekli olduğunu, yürürlüğe sokulması halinde uluslararası toplumun büyük tepkisine yol açacağını" ve iç isyana sebep olacağını söylediğini belirtti. Eide, Amerikalı diplomatın, planı ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden'a sunacağını da görüşmede aktardığını söylediğini ifade etti. Ancak gazete, Galbraith'in bu planı Biden'e sunamadığını belirtti.

Gazeteye konuşan Galbraith ise Karzai'yi görevden ayrılması için ikna etme çabalarını düşündüğünü ancak ortaya net bir plan koymadıklarını vurguladı. Galbraith bu düşüncesinin BM içinde görüşüldüğünü ama dışarıya yansıtılmadığını savundu. Ancak gazete, Galbraith'in planı ABD'nin Kabil Büyükelçi Yardımcısı Frank Ricciardone ile görüştüğünü belirtti. Gazete, Ricciardone'nin bu düşünceyi Eide'nin bilgisine sunduğunu yazdı.

BM Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un yardımcısı Vijay Nambiar da Galbraith'in planından haberdar olduklarını ve bu planın görevinden uzaklaştırılmasında rol aldığını kaydetti. Gazete, Karzai'nin de plandan haberdar olduğunu yazdı.

Kaynak: Zaman

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?