banner39

ABD'li general: İran, Afganistan'da müttefikimizdir

Amerikalı General David Petraeus, Afganistan'da ABD ve İran'ın ortak çıkarları olduğunu söyledi.

Arşiv 09.01.2009, 10:15 09.01.2009, 11:20
ABD'li general: İran, Afganistan'da müttefikimizdir


ABD Silahlı Kuvvetleri Merkez Komutanı General David Petraeus, Afganistan'da istikrarın sağlanması bağlamında ABD ve İran'ın bu ülkede ortak çıkarları olduğunu kaydetti.

Petraeus, Washington'da Obama yönetimini dış politikada bekleyen zorluklarla ilgili düzenlenen bir konferansta gazetecilere yaptığı açıklamada, Afganistan'da istikrarı sağlamanın, Pakistan, Hindistan ve Orta Asya ülkeleri dahil olmak üzere bölgesel bir yaklaşım gerektireceğini söyledi.

General Petraeus, ABD Barış Enstitüsünün organize ettiği konferansta, "Afganistan, koalisyon gücü ve İran arasında bile ortak çıkarlar var, öte yandan ters düşen büyük çıkarların mevcut olduğunu söylemeye gerek yok" derken, Şiilerin çoğunlukta olduğu İran'ın, Afganistan'da Sünni Taliban'ın yeniden yönetimi ele geçirmesini istemediğini kaydetti.

İranlılar için, "Afganistan'ı, ultra-köktendinci Sünni güçlerin elinde görmek istemiyorlar" ifadesini kullanan Petraeus, "Uyuşturucu sorununun da kötüye gitmesini istemiyorlar. Bu, İran'da büyük bir mesele" yorumunu yaptı.

Petraeus ayrıca, bazı İranlıların Afganistan ile ticareti artırmak istediğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?