banner39

ABD'li generalin, Ladin'i yakalamayı hayali

ABD'nin Afganistan'daki komutanı McChrystal, Ladin'in adalete teslim edilmesi hayalini kuruyor.

Arşiv 18.03.2010, 02:39 18.03.2010, 02:40
ABD'li generalin, Ladin'i yakalamayı hayali


Afganistan'daki çok uluslu güçlerin komutanı Amerikalı General Stanley McChrystal, El Kaide lideri Usame Bin Ladin'in bir gün adalete teslim edilmesini umduğunu söyledi.

General McChrystal, Afganistan'ın başkenti Kabil'den video konferans aracılığıyla yaptığı açıklamada, ''Eğer Bin Ladin Afganistan'a gelirse elbette ki onu canlı yakalamaya ve adalete teslim etmeye çalışacağız. Sanırım bu konuda herkes gayet açık'' ifadesini kullandı.

Amerikan istihbaratı Bin Ladin'in Pakistan'daki dağlık bölgede saklandığını düşünüyor. Amerikan Adalet Bakanı Eric Holder, dün bir açıklamada bulunmuş ve Bin Ladin'in asla adalete teslim edilemeyeceğini, çünkü yakalanması sırasında öldürüleceğini söylemişti.

General McChrystal, Afganistan ile ilgili değerlendirmelerde de bulunduğu açıklamasında, ülkenin güneyinde, Taliban'ın kalesi olarak bilinen Kandahar'ın güvenli hale getirilmesine başlandığını ve bunun önümüzdeki aylarda kendisini göstereceğini söyledi.

Amerikalı General, ''Kandahar kenti ve civarının güvenliğini güçlendireceğiz ve bir askeri operasyon tarihi vermektense sürecin başladığını ve önümüzdeki haftalar ve aylarda genişleyeceğini söylemekle yetineceğim'' ifadesini kullandı ve Amerikan ordusunun direnişçilerin bölgeye bıraktığı bombalarla mücadele etmek için, insansız uçaklar dahil ek imkanlar seferber ettiğini sözlerine ekledi.

Taliban militanlarının çok uluslu gücün işini zorlaştırmak için ne mümkünse yapacağını da belirtken McChrystal, Kandahar ve civarında askeri çabaların yanı sıra siyasi ilişkilerin düzenleneceği bir dizi faaliyet de yürütüleceğini kaydetti.

Amerikalı siyasetçiler ve askeri yetkililer, Kandahar'daki yerel idarenin yolsuzluğa fazlaca karıştığını ve bunun da Taliban'a karşı halkın desteğinin alınması için sarfedilen çabaları baltaladığını düşünüyor. Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai'nin kardeşi olan vilayet konseyi lideri Ahmed Veli Karzai'nin de uyuşturucu kaçakçılığı baŞta olmak üzere kaçakçılık işlerine bulaştığından şüpheleniliyor.

Kaynak: AA

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?