banner39

ABD'li imam CIA'in ölüm listesinde

ABD vatandaşı Enver Awlaki CIA'nin ölüm listesinde yeraldığı bildirildi.

Arşiv 08.04.2010, 14:42 08.04.2010, 15:07
ABD'li imam CIA'in ölüm listesinde

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Mart ayında Amerika Birleşik Devletleri'ne karşı ‘Cihad’ ilan ettiği iddia edilen ve Yemen’de gizlendiği tahmin edilen Amerikan vatandaşı Enver el-Awlaki CIA’in öldürülecekler listesine kaydedildi. Obama, vaiz el-Awlaki’nin ölü ya da diri ele geçirilmesini istiyor.
 
‘Washington Post’ gazetesinin verdiği habere göre ilk defa olarak bir Amerikan vatandaşı terör zannıyla öldürülecekler listesine alındı. Otuzsekiz yaşındaki vaiz el-Awlaki’nin ABD vatandaşı olduğundan suikast listesine kaydedilebilmesi için Beyaz Saray’ın onaylaması gerekiyordu. ‘Washington Post’ gazetesinin ismini vermediği bir hükümet sözcüsünü kaynak gösterdiği haberde vaiz Enver’in Amerika’da doğduğunu, aslen Yemen’li olduğunu ve kısa bir süre önce El-Kaide’nin önemli yönetici kadroları arasına girdiğini bildirdi.
 
ABD tarafından hazırlanan suikast listesi, 11 Eylül’den sonra George W. Bush tarafından yapılan bir kanunla CIA ajanlarına ve askerlerine terör zanlısı oldukları iddia edilen insanları öldürme izni veriyor. Ölüm listesinde şu anda yirmiden fazla kişinin ismi bulunuyor. CIA sözcüsü, yaptıkları operasyonlarda ajanlarının kanuna uygun olarak hareket ettiğini söyledi.
 
ABD istihbarat örgütleri 2002 yılına kadar Virginia’da bir camiide vaaz veren el-Awlaki’yi uzun süredir takip ediyorlarmış. Kısa bir süre önce CNN’de yayınlanan ses kaydıyla el-Awlaki, ABD’nin Irak işgaline değinerek, ‘Her Müslüman gibi ben de Amerika’ya karşı cihad etmekle mükellefim.’ dedi.
 
El-Awlaki’nin bir süre önce Texas’da bir askeri üssü basarak 13 askeri öldüren Amerikan subayı Nidal Malik Hasan ile ilişkisi olduğu iddia ediliyor. Yılbaşında Amerika’ya giden bir uçağı kaçıracağı zannıyla tutuklanan 23 yaşındaki Nijeryalı Ömer Faruk Abdulmuttalib’le bağlantısı olduğunu vaizin kendisi itiraf etmiş.
 

Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?