banner39

ABD'li tecavüz kurbanı Papa'yı dava etti

Katolik Kilisesi'nin sarsan tecavüz skandallarına yeni bir boyut eklendi, tecavüz mağduru Papa'ya dava açtı

Arşiv 24.04.2010, 14:04 24.04.2010, 15:23
ABD'li tecavüz kurbanı Papa'yı dava ettiMucahid Yıldız-Dünya Bülteni-Almanya

Amerika’nın Wisconsin eyaletinde Katolik Kilise’sine bağlı duyma özürlü çocukların eğitildiği bir okulda tecavüze uğrayan bir kişi Papa 16. Benedikt’i, zanlı rahibin adını açıklamadığı için dava etti.

Mart ayı sonunda ABD mahkemelerinde Vatikan Kilise devleti aleyhine iki dava daha açılmıştı. Kurbanların hepsi de Milwaukee şehrindeki duyma özürlüler okuluna gidiyordu. 1998 yılında ölen ve 1950 ile 1974 yılları arasında bu okulda öğretmenlik yapan rahip Lawrence Murphy çocuklara tecavüz etmiş. O zamanlar resmi ve kilise yetkililerine şikayette bulunan tecavüz kurbanlarının şikayetleri dikkate alınmayarak herhangi bir işlem yapılmamış.

Vatikan Cuma günü derhal savunma yapması için bir avukatını ABD’ye gönderdi. Avukat yaptığı açıklamada rahibin böyle bir suç işlemiş olabileceğini, ancak Papa’nın ve temsilcileri Kardinal Angelo Sodano ile Tarcisio Bertone’nin bu tecavüzlerle hiçbir ilgisinin olmadığını söyledi.

Amerikan medyasının verdiği haberlere göre 1996 yılında Milwaukee başpiskoposu Rembert Weakland, o zamanki İnanç Kongresyon başkanı, şimdiki Papa, Joseph Ratzinger’e tecavüz olaylarını bildirmiş ancak hiçbir cevap alamamış. 

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?