banner39

ABD'li askerden idam açıklaması

Irak'taki ABD'li bir Tümgeneral, eğer sorumluluk kendilerinde olsaydı, Saddam Hüseyin'in idam cezasını farklı şekilde infaz edeceklerini bildirdi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'li askerden idam açıklaması

Tümgeneral Caldwell, idam cezasının infazından dakikalar öncesine kadar devrik Irak liderinin gözlem sorumluluğunun Amerikan ordusunda olduğunu belirtti ancak cezanın infazının Irak yetkililerinin kontrolünde olduğunu söyledi.

Bu, Saddam Hüseyin'in idamıyla ilgili yeni görüntülerin ortaya çıkması ve cezanın infazından hemen önce cellatlarıyla ve idamı izleyenlerle tartıştığının görülmesi ardından Amerika Birleşik Devletleri yetkililerinin ilk açıklamasıydı.

Cumartesi günü Saddam Hüseyin'in idam edilmesi ardından Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada Irak'ın yargı sistemi övülmüş ve Saddam Hüseyin'in kendi yönetiminde halkına tanımadığı şekilde adil yargılandığı ifade edilmişti.

Ancak yeni görüntülerin ortaya çıkması ardından açıklama yapan Tümgeneral William Caldwell, cezanın infazından Amerika Birleşik Devletleri'nin fiilen sorumlu olması durumunda, sürecin çok farklı işleyeceğini söyledi.

Saddam Hüseyin'in idamın infaz edildiği salona kadar Amerikan askerlerinin nezaretinde götürüldüğünü ifade eden Caldwell, devrik liderin burada Iraklı yetkililere teslim edildiğini ve Amerikalı askerlerin idamdan önce salonu terkettiklerini açıkladı.

İdam görüntülerine soruşturma

Irak hükümeti, internette yayınlanan ve devrik Irak lideri Saddam Hüseyin'in idamını gösteren ve cep telefonuyla kaydedilen görüntülere ilişkin soruşturma başlattı.

Saddam Hüseyin, video kaydında cezanın infazından önceki son dakikalarında, cellatlarıyla ve idamı izleyenlerle tartışırken görülüyor.

Kayıtta idamı izleyenlerden biri, Saddam Hüseyin'e bağırarak "cehenneme kadar yolu" olduğunu söylüyor.

Daha önce çıkan haberlerde Saddam Hüseyin'in, cezanın infaz edileceği odaya alındığında içerideki maskeli kişilerden birinin, "Irak'ı mahvettin" diye bağırdığı; devrik liderin de yanıt olarak, "Ben Irak'ı mahvetmedim, zengin ve güçlü bir ülke haline getirdim" dediği bilgisi yer almıştı.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?