banner15

ABD Ermenileri Türkiye'yi suçladı

ABD'deki Ermeniler, Hrant Dink'in öldürülmesinden Türkiye'yi sorumlu tutarak bunu kullanacaklarını söylediler.

ABD Ermenileri Türkiye'yi suçladı
ABD'deki radikal Ermeni kuruluşlarını bünyesinde toplayan Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), gazeteci Hrant Dink'in İstanbul'da uğradığı silahlı saldırıda öldürülmesinden dolayı Türkiye'yi suçladı ve bu cinayeti, yeni “soykırım” tasarısını ABD Kongresinden geçirme çabaları doğrultusunda kullanacağının işaretini verdi.

ANCA'nin icra direktörü Aram Hamparian, yayımladığı kınama mesajında cinayetin, “Dink'in 'Ermeni soykırımı' üzerine yazılarını susturmak için resmi kovuşturmaların ve milliyetçi baskıların arttığı bir dönemde meydana geldiğini” savundu.

Açıklamada, “Hrant Dink cinayeti, 'soykırımın' tanınmasını engellemek için inkar, tehdit ve yıldırma politikalarına başvuran Türk hükümetinin, 90 yıl önce insanlığa karşı işlediği ilk suçuna yol açan nefret ve hoşgörüsüzlüğü sürdürdüğünün trajik bir kanıtı” ifadeleri kullanıldı.

ANCA, Hrant Dink cinayetini, ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisine yakında resmen sunulacak olan sözde soykırım tasarısının kabul edilmesi yönündeki çabaları doğrultusunda kullanacağının işaretini de verdi.
Hamparian, “Bu vahşi cinayet, Türk hükümetinin 'soykırımı' inkarına artık son verilmesi yönünde ABD ve tüm uluslararası topluluk için uyarı niteliğini taşıyor” dedi.

Öte yandan daha ılımlı bir kuruluş olan ABD-Ermenistan Kamu İlişkileri Komitesi (USAPAC) ise Hrant Dink'i, “cesur bir demokrasi, barış, özgür düşünce ve gerçek adamı” ve “Ermeni ve Türk toplumları arasında karşılıklı anlayışın geliştirilmesinin korkusuz savunucusu” olarak nitelendirdi.

USAPAC açıklamasında, Dink'ın öldürüldüğü mahalde “hepimiz Hrant'ız, hepimiz Ermeniyiz” sloganları atarak gösteri yapanlara da destek verildi.

Daha önce açıklama yapan, nispeten ılımlı diğer Ermeni kuruluşlarını bir araya getiren Amerikan Ermeni Meclisi (AAA) de Dink'in, aldığı riskleri bilmesine karşın, karşılıklı anlayışı, hoşgörüyü ve diyaloğu hızlandırmak için hizmet verdiği yorumunda bulunmuştu.

 
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48