banner15

ABD Irak politikasını değiştirmeli

ABD'nin silahlı kuvvetlerine yeni atanacak olan komutanı 'ABD Irak'ta başarısız oldu, yeni planlar yapması gerekiyor' dedi.

ABD Irak politikasını değiştirmeli

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı George Bush'un, Orta Doğu'da görev yapan Amerikan birliklerinin komutanlığına getirilmesini önerdiği Amiral William Fallon, Irak için 'yeni ve farklı bir yaklaşım' çağrısında bulundu.

Amerikan Senatosu'nun Silahlı Kuvvetler Komitesi'nde, atamasının onaylanması amacıyla yapılacak oylamalar öncesinde senatörlerin sorularını yanıtlayan Amiral Fallon, Irak'ta gidişatı değiştirmek için çok az zaman olduğunu ve bir an önce harekete geçilmesi gerektiğini söyledi.

Fallon'ın bu açıklamaları öncesinde, Irak'ta son 24 saatte meydana gelen şiddet olaylarında 46 kişi daha ölmüştü.

"Irak'ta durum çok ciddi ve bu konuda yeni bir tutum izlenmesi gerekiyor" diyen Amiral Fallon, buna rağmen Irak'ta kötü gidişatın tersine çevrilebileceğine inandığını belirtti ve "Hiçbir garanti veremiyorum ama elimden gelenin en iyisini yapacağıma güvenebilirsiniz" dedi.

'Bir şeyler değişmeli'

Amerika Birleşik Devletleri'nin Irak'ta izlediği stratejinin işe yaramadığının açıkça görüldüğünü ifade eden Fallon, arzu ettikleri sonuçlara ulaşmak için birşeyleri değiştirmeleri gerektiğinin çok açık olduğunu belirtti.

Bunun için de açık ve dürüst değerlendirmeler yapmaya hazır olduğunu ifade etti.

62 yaşındaki Amiral, "Belki hedeflerimizi yeniden belirleyip, ilerleme sağlayacağımız alanlar konusunda daha gerçekçi olup bazı şeyleri sonraya bırakmamız gerekebilir" dedi.

Fallon önceliklerin asayişi sağlamak ve rakip siyasi liderlerin somut ilerleme sağlaması olduğunu belirtti.

Amiral William Fallon, halen Büyük Okyanus bölgesindeki Amerikan birliklerinin komutasını yürütüyor.

Atanması onaylanırsa Fallon, Merkez Kuvvetler Komutanlığı'na getirilen ilk Amerikan Deniz Kuvvetleri subayı olacak.

Amiral Fallon, bu görevi yaklaşık dört yıldır sürdüren Orgeneral John Abizaid'den devralacak. Irak'taki Amerikan Birliklerinin komutasına atanan General David Petraeus da Amiral Fallon'un komutasında görev yapacak.

Atamasının onaylanmasıyla Amiral Fallon, Başkan George Bush'un yeni, Irak stratejisi çerçevesinde açıkladığı 20 binden fazla ek askerin Irak'a sevkedilmesinden de sorumlu olacak.

Fallon'un Irak konusundaki karamsar ancak gerçekçi sözlerinin, Beyaz Saray'daki genel havayı da yansıttığı vurgulanıyor.

Irak Çalışma Grubu'nun yayınladığı raporla başlayan Irak'ta yön değişimi tartışmaları Kongre ara seçimlerinde uğranan kayıplar sonrasında savunma bakanlığı ve orduda çok sayıda üst düzey yetkilinin görevden ayrılmasıyla sonuçlanmıştı.

Aynı sıralarda Dışişleri Bakan Yardımcılığı'na atanan, istihbarat direktörü ve eski Irak ve BM büyükelçisi John Negroponte de Senato'nun dış ilişkiler komisyonuna bilgi veriyordu.

Negroponte, İran'a karşı sert eleştirilerini yineleyerek, ülkeyi Irak'ın işlerine karışmakla savundu, Suriye ile görüşülmesi konusundaki görüşleri sorulduğunda ise Suriye ile zaten diplomasi kanallarının açık olduğunu söyledi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35