banner15

ABD Irak'ta 32 sivili öldürdü

ABD ordusu İshaki kentinde aralarından kadın ve çocuklarından bulunduğu 32 kişiyi öldürdü.

ABD Irak'ta 32 sivili öldürdü

Amerikan ordusu, Kasım 2005'te Hadisa'da 19 sivilin katledildiği olayın bir benzerini dün İshaki'de gerçekleştirdi. ABD savaş uçaklarının, başkent Bağdat'ın kuzeyindeki İshaki kenti yakınlarında düzenlediği hava saldırısında yaklaşık 32 Iraklı sivil hayatını kaybetti. ABD ordusundan yapılan açıklamada ise 20 kişinin öldüğü bildirildi.

Kurbanlardan 6'sı çocuk, 8'i ise kadın. İshaki belediye başkanı, "Amerikalılar bunu daha önce de yaptı, ama hep inkar ediyorlar." derken Amerikan ordusu, ölenlerin El Kaide üyesi olduğunu savundu. Irak polisi, Amerikan jetlerinin, İshaki yakınlarındaki Celameda köyündeki iki evi dün sabaha karşı vurduklarını bildirdi. İki kardeşe ait olduğu kaydedilen evler hava saldırısında yerle bir olurken, enkazın altından 17 ceset çıkartıldı.

Reuters haber ajansına konuşan İshaki Belediye Başkanı Amir Elvan, "Amerika, bunu daha önce de yaptı. Ancak hep inkar ediyorlar. Burada neler olduğunu tüm dünyanın bilmesini istiyorum." diyerek katliama tepki gösterdi. Ancak Amerikan ordusu ise bölgede bombaladığı binada 20 "El Kaide teröristini" öldürdüğünü ve saldırıda çok sayıda silah ele geçirildiğini ileri sürdü. Bölgede mart ayında gerçekleştirilen bir başka saldırıda 5'i çocuk 11 sivil öldürülmüştü.

 

Amerikan savaş uçakları İshaki'yi bombalarken....

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35