banner39

ABD İran'a silah satıyor iddiası 

ABD Kongresi'nde açılan soruşturmada, Pentagon'un ihtiyaç fazlası silahlarını tüccarlar aracılığıyla İran'a sattığı ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD İran'a silah satıyor iddiası 

ABD Irak'ı Saddam Hüseyin'in kitle imha silahları bulundurduğunu iddia ederek işgal etti. 4 yılda Irak'ta çok şey değişti. Kanıtsız kalan tek şeyse ABD'nin savaş gerekçesi oldu...

Yıl 2007. ABD şimdilerde "nükleer silah üretiyor" dediği İran'a savaş rüzgârları estirerek benzer bir baskı uyguluyor. Ancak önceki gün ABD Kongresi'ne bağlı yetkililerin açtığı bir soruşturma bir başka gerçeği ortaya çıkardı: ABD Savunma Bakanlığı dünyaya tehdit olarak gördüğü İran'a yıllardır silah üretimi için malzeme satıyor...

Federal yetkililerin yaptıkları soruşturmada; Pakistanlı, İranlı ve ABD'li silah tüccarlarının aracı olduğu satışlarda F- 14 tip Tomcat savaş uçağı ve Chinook helikopter yedek parçalarının İran ve Çin'e gönderildiği ortaya çıkarıldı. Geçen yıl ise 1 milyon dolar tutarında roketatar, zırhlı araç parçası ve radar sistemleri ABD'den ambargo uygulanan ülkelere gizli bir şekilde satıldı.

Pentagon 'sahtekârlık' diyor

Pentagon yetkilileri, "ihtiyaç fazlası" silahların yasalara uygun şekilde satıldığını söylüyor. Ancak soruşturmayı yürütenler, söz konusu iddiaların sahte kimlik numaralarıyla gerçekleştirilen bir sahtekârlık sonucu yapıldığının kendilerine iletildiğini söylüyor. Hukuken, Savunma Bakanlığı ihtiyaç fazlası teçhizatı ABD'nin ambargo koyduğu ülkelerin dışındakilere satabiliyor. İran'a satışı gerçekleştiren tüccarların ise sahte kimlikler kullanarak Pentagon'un internet sitesi üzerinden alımları gerçekleştirdiği ihtimali üzerinde duruluyor.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?