banner15

'ABD Kurtarıcı değil İşgalci'

Le Figaro, Kürtler ABD'ye küstüler, küskünlüğün bir ifadesi olarak da 'ABD Kurtuluş Ordusu' yerine 'İşgal Ordusu' ifadesini kullandıklarını yazdı.

'ABD Kurtarıcı değil İşgalci'

Fransız Le Figaro gazetesi, Iraklı Kürtlerin topraklarını genişletmek istediklerini belirtti. Gazete Kürtlerin, Kerkük’teki referandumu kazanmalarının kesin gibi göründüğünü yazdı. Ancak ABD’nin bu konuda çok hevesli görünmediğini öne süren gazete, “İsteksizlikleri, Kürt müttefikleri ile ilişkileri soğutmaya katkıda bulunuyor” diye yazdı.

Le Figaro, Kerkük mahreçli haberinde Kürtlerin topraklarına petrol zengini Kerkük’ü de katarak genişletmek istediklerini belirtti. Kerkük’te gerilimin sürdüğünü kaydeden gazete, Kerkük’te çeşitli grupların görüşlerine yer verirken Peşmerge yetkilisi Halo Nedjad’ın açıklamalarını da yansıttı.

Muktada El Sard’ın Mehdi ordusunun birkaç aydan beri Kerkük’te elemanlarını yerleştirdiğini söyleyen Nedjad, “Türkmen Cehpesi’nin aşırı unsurlarının Türkler ile ilişki içinde olduklarını biliyoruz” dedi.

Kerkük’teki yapılması öngörülen referandumun yarattığı sorunlar da üzerinde duran gazete, referandumun Kürtler tarafından kazanılmasına kesin gözüyle bakıldığını yazdı. Ancak ABD’nin bu proje konusunda “hevesli” olmadığını savunan gazete şunları yazdı:

“İsteksizlikleri, Kürt müttefikleri ile ilişkileri soğutmaya katkıda bulunuyor. Kürtlerin küskünlüğü, semantik değişiklikler ile yansıtılıyor. Artık Amerikan kurtuluş ordusundan değil, işgal ordusundan söz ediliyor.

Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani’nin partisi Kürdistan Yurtseverler Birliği milletvekili Hamen Zerar, ‘Amerikalılar Kürt dostlarını kaybetmek istemiyorsa daha gerçekçi olmalı’ diyor. Bu, Washington’un şimdilik Kerkük’te çığırından çıkabilecek bir oyun efendisi olmayı sürdürdüğünü hatırlatmanın bir yoludur”

ANKA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35