banner39

'ABD, Maliki Hükümetini devirecek'

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ABD'nin mevcut Irak hükümetini devirmek istediğini iddia etti.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
'ABD, Maliki Hükümetini devirecek'

Ahmedinejad, İran gazetesinin kuruluş yıl dönümünde yaptığı konuşmada Irak konusuna değindi, ABD ve müttefiklerini eleştirdi.

ABD'nin Irak'ta kendi çıkarı için çalıştığını, bu ülkenin çıkarlarının da Irak'ın güvensizliğinde olduğunu söyleyen Ahmedinejad, "ABD, Irak hükümetine darbe vurmak istiyor. Kendi meşruiyeti için güvensizlik yaratıyor. Irak hükümetini de devirmek istiyor. Bu, (ABD Başkanı George) Bush ve yandaşlarının planıdır. Bu yüzden bölge ve Irak halkı uyanık olmalı" diye konuştu.

Irak hükümetinin teröristleri yakaladığını, ABD ve İngiltere'nin ise teröristleri serbest bıraktığını iddia eden Ahmedinejad, "Biz teröristlerin Irak'a hangi yoldan girdiğini ve Amerikalıların onları nasıl yönlendirdiğini iyi biliyoruz" dedi.

Erbil'deki ABD baskına da değinen Ahmedinejad, bütün dünyada konsoloslukların güvenliğinin garanti altında olduğuna dikkat çekti ve ABD'nin bu baskını "büyük bir başarı" gibi göstermeye çalıştığını kaydetti.

"ABD'nin bölgedeki politikaları tam anlamıyla yenilgiye uğramıştır" diyen Ahmedinejad, "Yanlış yoldasınız, yeni girişimlerinizle bataklığa daha fazla saplanacaksınız" ifadesini kullandı.

NÜKLEER PROGRAM

Ahmedinejad, ülkesinin nükleer programına değinirken de "İran bugün nükleer güce sahip bir ülkedir. Düşmanların büyük çaplı propagandaları ve girişimleri halkın direnişini hiçbir şekilde etkileyemez" dedi.

Ülkelerin nükleer güce sahip olmak için birçok baskıya maruz kaldıklarını söyleyen Ahmedinejad, şunları kaydetti:

"Ancak İran halkı Allah'ın yardımıyla az baskıyla nükleer güce sahip olmuş, düşmanlarını da yenilgiye uğratmıştır. Nükleer konuda önümüzü kesmek için karar alıyorlar. Hedefleri, halkımızı korkutmak ve direnişi kırmak. Bunda başarısız olacaklar. Allah'ın yardımıyla çok büyük engelleri aştık, bu yöndeki bütün girişimlere karşı hazırlıklıyız. İran halkına zarar vermek isteyen kim olursa olsun, hatta ABD de olsa onun boynunu kıracağız."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?