banner39

ABD'nin baskıcı tutumu Iraklıları uyandırıyor

Amerika'nın Irak yönetimine yönelik baskıları Irak'taki siyasi grupların yakınlaşmasına zemin hazırladı.

Arşiv 27.08.2007, 09:18 27.08.2007, 14:31
ABD'nin baskıcı tutumu Iraklıları uyandırıyor

Irak'ın üç ana siyasi grubunun lideri televizyona çıkarak kamu önünde ender bir birliktelik mesajı verdi.

Aralarında Başbakan Maliki'nin de bulunduğu Sünni, Kürt ve Şii liderler kabinedeki bakanların yarısının istifasıyla sonuçlanan ciddi görüş ayrılıklarının giderilmesinde ilerleme sağlandığı mesajını verdi.

Fakat Bağdat'taki BBC muhabiri, taraflar arasında pazarlıklarda kayda değer bir gelişme yönünde hiçbir işaret olmadığını söylüyor.

Basın toplantısında, Şii kökenli Nuri el Maliki'nin yanında şu isimler vardı: Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani, Sünni yardımcısı Tarık el Haşimi, Şii yardımcısı Adil Abdülmehdi ve Kürt bölgesel yönetimi lideri Mesud Barzani..
Maliki Kürt ve Şii partilerin yeni bir ittifaka gideceğini açıkladı ama gözlemciler bu ittifaka fazla umut bağlamıyor.

Irak siyasi liderliğinde asıl sorunun, tüm Sünni isimlerin kabineyi terk etmesiyle, Maliki hükümetinin meşruiyet krizine girmesi olduğu düşünülüyor.

Sünni politikacı Tarık el Haşimi, görüşmelere Irak Cumhurbaşkanı yardımcısı sıfatıyla katıldığını, bunun mensubu olduğu Irak İslam Partisi'nin sözkonusu ittifaka dahil olacağı anlamına gelmediğini dile getirdi.

BBC Bağdat muhabiri Mike Wooldridge, Şiiler ve Kürtler arasında varılan anlaşmanın geniş tabanlı yeni bir hükümet anlamına gelmediğinin altını
çiziyor.

Maliki ve diğer isimlerin basın toplantısının, özellikle ABD'den gelen eleştiriler karşısında, "bir çaba gösterildiğinin göstergesi" olarak düzenlendiği düşünülüyor.


Kaynak: BBC

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?