banner39

ABD'nin derdi İran değil, Rusya ve Çin

SSCB'nin son başkanı Gorbaçov, ABD'nin kurmayı düşündüğü füze kalkanının Rusya ve Çİn'e karşı olduğunu söyledi.

Arşiv 25.03.2008, 14:24 25.03.2008, 16:34
ABD'nin derdi İran değil, Rusya ve Çin


Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Eski Sovyetler Birliği Başkanı Mikhail Gorbaçov, Avrupa'daki ABD füze kalkanı sisteminin İran'a değil Rusya ve Çin'e yönelik olduğunu söyledi.

Çek Cumhuriyeti televizyonunda dün yayımlanan mülakatında Gorbaçov, "Sistemin İran'a karşı mı kullanılacağını düşünüyorsunuz? Hayır. Bütün sistem Rusya ve Çin'e yönelik. Amerikan radarı ciddi bir sorundur. Çek cumhuriyeti uzun süredir kendi halkına danışmadan bunu kabul etmeye hazırlanıyor. Eğer bu gerçekten gerekli ise, başka türlü de halledilebilir." dedi.

Moskova yönetimi Çek Cumhuriyeti'ne kurulmak istenen radar ve komşusu Polonya'ya kurulması düşünülen füzesavar sistemin Rusya'ya doğrudan bir tehdit oluşturacağını ileri sürüyor.

ÇEK YÖNETİMİ ABD'NİN YANINDA

Aynı televizyon programına katılan eski Çek Cumhuriyeti Devlet Başkanı Vaclav Havel Amerikan planlarını desteklediğini söyledi ve radarı protesto edenleri eleştirdi.

Havel, "ABD ilk kez bizden bir şey istiyor. Eskiden biz ABD'den sık sık bir şeyler isterdik. Onlar bizden küçük bir şey istiyor ve biz kaçamak cevaplar veriyoruz." dedi.

"Radar karşıtı militanlar Münih öncesi pacifistlerin yaptığı gibi tehlikeli bir şey yapıyor." diyerek 1938'de Nazi Almanyası, faşist İtalya, İngiltere ve Fransa arasında yapılan anlaşmaya dikkat çekti. Anlaşma ile Çekoslovakya'nın büyük bir kısmı Almanya'ya bırakılmıştı.

Merkez sağ Çek hükümeti Başbakanı Mirek Topolanek, gelecek hafta Bükreş'te yapılacak NATO zirvesi öncesinde, ABD ile sürdürülen radar sistemi konusundaki ikili görüşmeleri tamamlamayı umut ediyor.

Hükümetin ABD ile anlaşması halinde, bunun Parlamento tarafından onaylanması gerekiyor. Hükümet konuyu referanduma götürmek istemiyor. Çünkü kamuoyu yoklamalarına göre, Çek halkının üçte ikisi ülke topraklarında yabancı bir üs istemiyor.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?