banner39

ABD'nin dünya hakimiyetine karşı gövde gösterisi

Ural dağlarının eteklerinde başlayan tatbikat, Batı’ya karşı gövde gösterisi olarak yorumlanıyor.

Arşiv 18.08.2007, 00:34 18.08.2007, 00:34
ABD'nin dünya hakimiyetine karşı gövde gösterisi

Rusya ve Çin’in ortak askeri tatbikatı Ural dağlarında başladı. Çelya-Binsk bölgesinde gerçekleştiren tatbikata, 6 bin 500 Rus ve Çin askeri katılıyor. Tatbikatta, teröristlerce ele geçirilen bir kentin kurtarılışı canlandırılıyor.

Bu, Çin’in birliklerini, tanklarını ve uçaklarını kendi toprakları dışında konuşlandırdığı ilk ortak tatbikat. Askeri tatbikatı, Rusya ve Çin devlet başkanlarının yanı sıra, Kırgızistan, Tacikistan, Özbekistan ve Kazakistan liderleri de izliyor.

Tatbikat, Çin ve Rusya’nın, Batı’ya karşı gövde gösterisi olarak yorumlanyor. ABD’nin tatbikatı gözlemci olarak izleme talebi reddedilmişti.

Rusya yeniden nükleer devriyeye çıkıyor

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya'nın “uzun menzilli kıtalararası nükleer bombardıman uçaklarının düzenli devriyelerine yeniden başlayacağını” ilan etti.


Rus haber ajanslarının verdiği haberlere göre Putin, ABD'nin giderek artan dünya hakimiyetine karşı üstü kapalı açıklama yaptı. Putin, “stratejik uçak devriyelerimiz yeniden başlatılacaktır. Bu zorunlu. Çünkü diğer ülkeler bunu sürdürüyor” dedi.

Photo

Putin, SSCB'nin 26 Aralık 1991'deki resmi lağvedilişinden sonra ABD karşısında “Soğuk Savaşı” tamamen yok etme niyetiyle kıtalararası atom bombası taşıyan “stratejik savaş uçaklarının” seferlerine son verilmiş olduğunu hatırlattı.

Photo

Rusya, ABD'yi “Kuzey Kore ve İran'a karşı” Avrupa'nın göbeğinde Çek Cumhuriyeti ve Polonya'da kurmaya kalktığı “füze savunma sisteminden” vazgeçmesi konusunda ikna edemedi.

Photo

ABD'nin dünya hakimiyetine karşı gövde gösterisi

Rusya, ABD'nin dünya hakimiyetine karşı Çin'in dahil olduğu Şangay İşbirliği Örgütüne ağırlık verdi ve bugün kendi topraklarında Ural Dağları'nın güneydoğu kesiminde Çin askerlerinin ilk kez ortak tatbikat yapmasını gözlemledi.

Photo

Vlamidir Putin, Çin Komünist Partisi Genel Sekreteri Devlet Başkanı Hu Jintao ile ilişkileri giderek güçlendirme yoluna girdi.Kaynak: Ajanslar

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?