ABD'nin en kıdemli milletvekili öldü

ABD Temsilciler Meclisi'nin en kıdemli üyelerinden Demokrat Parti milletvekili John Murtha öldü.

ABD'nin en kıdemli milletvekili öldü


ABD Temsilciler Meclisi'nin en kıdemli üyelerinden, Temsilciler Meclisi Tahsisatlar Komitesinin Savunma Alt Komitesi başkanı Demokrat Parti Pennsylvania milletvekili John Murtha, 77 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Savunma konularında Kongre'nin en etkili isimlerinden biri olan Murtha'nın ofisinden yapılan açıklamada, kısa bir süre önce safra kesesi ameliyatı geçiren Murtha'nın, ailesinin yanında Arlington'daki Virginia Hastanesi'nde yaşamını yitirdiği belirtildi.

Murtha, savunma harcamalarını denetleyen alt komitedeki en üst düzey Demokrat olarak, milyarlarca dolarlık ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) harcamalarını etkileyen kararlarıyla, Demokrat çoğunluklu Kongre'de önemli nüfuz sahibi bir milletvekiliydi.

Asker kökenli olan ve 1974 yılından bu yana görev yaptığı Temsilciler Meclisi'ne seçilen ilk Vietnam Savaşı gazisi olma özelliğini de sahip bulunan Murtha, Irak'a askeri güç kullanılmasına başta destek verse de, daha sonra, önceki yönetimin savaşı idare ediş şekline sert eleştiriler getirmiş ve Kasım 2005'te bu ülkedeki Amerikan askerlerinin derhal çekilmesi çağrısında bulunmuştu.

ERMENİ TASARISINA KARŞI ÇIKMIŞTI

Murtha, Ermeni tasarısının Temsilciler Meclisi gündemine alınmasına karşı çıkan tavrıyla da biliniyor. Tasarının 2007 yılında Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi tarafından kabul edilmesinin ardından Murtha, tasarıya karşı olduğunu açıklamış ve Kongre'de 4 Demokrat Partili milletvekilini de yanına alarak düzenlediği basın toplantısında, Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'ye, tasarıyı Genel Kurul gündemine getirmeme çağrısında bulunmuştu.

Murtha, 2009 yılında da, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan'a bir mektup göndererek, iki ülke arasındaki yakınlaşma çabalarına destek veren Demokrat Parti milletvekilleri grubu arasında yer almıştı.

Kaynak: AA

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2010, 01:47
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35