banner39

'ABD'nin hedefi PKK'yı tamamen bitirmek'

ABD Adalet Bakanı, Amerika ile Türkiye arasında yapılan işbirliğinin amacının terörü tamamen bitirmek olduğunu söyledi.

Arşiv 15.02.2008, 15:50 15.02.2008, 15:50
'ABD'nin hedefi PKK'yı tamamen bitirmek'

ABD Adalet Bakanı Michael Mukasey, Türkiye ile ABD arasında terör örgütü PKK'ya karşı yürütülen askeri işbirliği ve istihbarat paylaşımının başarılı sonuçlar verdiğini belirtti.

Mukasey, iki ülke arasındaki işbirliğinin, nihai hedef olarak terör örgütünün tamamen yok edilmesini içerdiğini dile getirdi.

Mukasey, Ankara'daki temaslarını tamamlayarak, ABD'ye gitmek üzere geldiği Esenboğa Havalimanı'nda basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Mukasey, konuşmasında, ABD'nin terör örgütü ile mücadelesinde Türkiye'nin yanında olduğunu bir kez daha vurguladı ve iki ülkenin bu konudaki ortak mücadelesinin her yerde devam edeceğini dile getirdi. Mukasey, terör örgütüyle mücadelenin karmaşık bir sorun olduğunu da belirterek, "Bu sorunun basit bir cevabı yok" dedi.

Adalet Bakanı Mehmet Ali Şahin ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay'la yaptığı görüşmelerde terör örgütü ile mücadele konusunu ele aldıklarını belirten Mukasey, "İki ülke hükümetleri de bu konuda ve terörle mücadelede tam bir işbirliği yapma kararı almıştır" diye konuştu.

Görüşmelerinde, hem PKK hem de El-Kaide ile mücadele sorunları ve yöntemleri ile ilgili geniş kapsamlı değerlendirmelerde bulunduklarını belirten Mukasey, "İki ülkenin güvenlik kurumları arasındaki işbirliği çok eskiye dayanmaktadır. İster, terörizm, ister uyuşturucu kaçakçılığı isterse diğer suçlar olsun, birlikte çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı George W. Bush arasında geçen yıl Kasım ayında yapılan görüşmeyi hatırlatan Mukasey, "Bu görüşmede, Türkiye'nin karşı karşıya bulunduğu PKK terörüne ve bunun Irak'ın istikrarına verdiği zarara karşı askeri işbirliği ve istihbarat paylaşımı ile ilgili karar aldılar ve bu işbirliği aktif ve başarılı sonuçlar verdi ve devam ediyor. PKK tehdidine odaklanmak ve tamamen yok etmek için hem ABD'de hem Avrupa'da hem de Türkiye'de pek çok farklı yöntemle birlikte çalışıyoruz. Terörizm konusunda karşı karşıya olduğumuz diğer sorunlar gibi bununda basit bir cevabı yok ve bu, karmaşık bir sorun. Ama ben burada ABD güvenlik birimlerinin ve savcılarının sizlerle olan işbirliğini devam ettirmeye istekli olduğunu, bu zorluk karşısında ABD'nin Türkiye'nin yanında olduğunu iletmek için geldim" diye konuştu.

EL - KAİDE İLE MÜCADELE

Türkiye'de son zamanlarda terör örgütü El-Kaide'nin faaliyetlerinin arttığına da değinen Mukasey, 2003 yılında İstanbul'da meydana gelen bombalı saldırı, polis memuru Ahmet Çandul'un hayatını kaybettiği ve tutuklanmaların yaşandığı Gaziantep operasyonlarını buna örnek gösterdi.

Mukasey, "Biz, El-Kaide'nin ne Türkiye'de ne ABD'de ne de yasalarımızın erişebildiği bir yer de kendisine bir sığınak bulmamasını temin etmek için birlikte çalışacağız'' diye konuştu.

Mukasey, Katar ve Irak'a yaptığı ziyaretlerin ardından resmi temaslarda bulunmak üzere dün akşam saatlerinde Ankara'ya gelmişti. Mukasey, Irak'ta, ülkenin hukuk sisteminin yeniden kurulması çabalarını gözden geçirmek için Irak Yüksek Yargı Konseyi Başkanı Mithad El Mahud ile görüşmüştü.

Kaynak: Zaman

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?