banner39

ABD'nin ilk eşcinsel büyükelçisi

ABD'nin ilk eşcinsel büyükelçisinin yemin törenine, erkek sevgilisi katıldı, İncil'i tuttu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'nin ilk eşcinsel büyükelçisi

ABD Başkanı George W. Bush tarafından AIDS ile Global Mücadele Koordinatörü olarak atanan 'eşcinsel' Büyükelçi Mark Dybul'un yemin töreni ABD Dışişleri Bakanlığı'nda yapıldı. Törende Dışişleri Bakanı Condoliza Rice'ın yanı sıra Laura Bush da hazır bulundu. Törene eşcinsel elçinin anne, babası, sevgilisi Jason Claire ile onun annesi de katıldı. Rice törende yaptığı konuşmada, "AIDS ile mücadele global koordinatörümüz olan Mark Dybul'un yemin töreninde bulunmaktan ve bu yemini yaptırmaktan büyük onur duyuyorum. Mark'ın anne ve babası, Claire ve Richard, partneri Jason, kayınvalidesi Marilyn'in burada bulunması memnunluk verici. Mark, seni destekleyen çok iyi bir ailen var ve bunun senin için önemli olduğunu biliyorum." dedi. Başkan Bush, eşcinsel evliliğin anayasal değişiklikle yasaklanmasını istemesiyle biliniyor.

BÜYÜK YETKİLER

ABD'nin Küresel AIDS Koordinatörü olarak, hastalığa yönelik savaşta üst düzey yetkilisi olan Mark Dybul'a göre, emniyetsiz kan aktarımları ve bulaşık şırıngalar, dünyanın en fazla HIV hastasının görüldüğü bölgesi olan Sahara altı Afrika'sında AIDS'e karşı verilecek savaşta yeni bir odak noktası olacak. AIDS'e neden olan HIV virisünün seks yoluyla aktarımının eğitim programlarına bağlı olarak düştüğüne yönelik kanıtların bulunduğunu dile getiren Mark Dybul; "Yeni görev kan yoluyla yayılımları da durduracak. Bu durum fakir ve yıpranmış sağlık tesisleri bulunan ve HIV bulaşıklığı bazı bölgelerde yüzde 40'lara varan ülkeler için zor bir durum oluşturuyor. HIV/AIDS'e yönelik en iyi tedavi, insanların yakalanmalarını önlemek. Ve bu da bu çok yönlü karşılığa gereksinim duyduğumuzu açıklıyor. Seks yoluyla olmayan bulaşmalar üzerinde de çalışmalıyız." şeklinde konuştu.

Bir Güney Afrika ülkesi olan Zambia'da HIV/AIDS programlarını değerlendirmek için dört günlük bir gezide bulunan Dybul, Washington yönetiminin 2007'ye kadar dört yıl içersinde bu yaygın hastalıkla mücadele için bu ülkeye 570 milyon ABD doları yardımda bulunacağını söyledi. Resmi makamların ön görülerine göre ülkenin 10 milyonluk nüfusunun beşte birinin, HIV ya da AIDS'li olduğu söyleniyor.

ABD'nin gönderdiği paranın çoğunluğu Başkent Lusaka'daki Zambia'nın en iyi tesislerinden birisi olan ve yalnızca askeri çalışanlar ve ailelerine açık olan Maina Soko askeri hastanesine gidiyor. Doktorlarının, yetersiz donanım nedeniyle HIV ilaçlarının verilmesinde kullanılan şırıngaları da tekrar kaynatarak kullanmak zorunda kalan birçok hastaneden farklı olan Maina Soko Hastanesi'nin HIV kliniği ve HIV testi yapmak için donanımlı olan laboratuarını da dolaştı.

Dybul aynı zamanda Afrika ülkelerini seksüel zevklerden uzak durmak ve prezervatif kullanımına sevk eden ve seks dışı bulaşma yolları olan hastane ve anneden çocuğa geçişi önleyecek programlar uygulaması için de zorladı. Sahara Altı bölgenin iyi bir gelişme gösterdiğini düşündüğünü dile getiren Dybul; "Genç erkekler ve kadınlar davranışlarını değiştiriyor. Ülke programlarının çabuk genişleme gösterdiğini görüyoruz. Daha yapılacak birçok şey var. Ancak Zambia ve Sahara altı Afrika'nın insanları başarıya ulaşıyorlar" dedi.

banner53
Yorumlar (0)
34
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?