banner39

ABD'nin, Irak'ta tutmayan hesapları

Amerikan ordusunun Irak'ı işgal planının; Aralık 2006'da ülkede yalnızca 5 bin asker kalmasını öngördüğü ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'nin, Irak'ta tutmayan hesapları

Irak savaşının sevk ve idaresinden sorumlu Merkez Komutanlığı planına göre, 2006 aralık ayında Irak'ta istikrarlı, Amerikan yanlısı ve demokratik bir ülke olacaktı.

2002 yılı ağustos ayında hazırlanan plan, Ulusal Güvenlik Arşivleri (NSA) tarafından bilgi edinme hakkı çerçevesinde elde edilip kamuoyuna açıklandı.

Ulusal Güvenlik Arşivi yetkilileri, planın ''hayali varsayımlara'' dayandığının ortaya çıktığını vurguluyor.

Halihazırda Irak'taki Amerikan askerinin sayısı 132 bin.

Belgelerin Irak işgalinin başlamasından 9 ay önce, 2002 ağustosunda yönetime sunulduğu anlaşılıyor.

Planı hazırlayan generallerin başında ise, o dönemde işgali sevk ve idareyle sorumlu isim, Merkez Komutanı General Tom Franks bulunuyordu.

Komutanların tahminine göre, çatışmaların sona ermesinin ardından 2-3 aylık istikrar arayışı, daha sonra da 18 ila 24 ay sürecek ülkenin yeniden inşaası süreci yaşanacaktı.

Generaller, işgalin 45. ayında ''bir geçiş süreci'' ardından Amerikan askerlerinin Irak dışına çıkarılmasını öngörüyordu.

Ulusal Güvenlik Arşivi'nin Başkanı Thomas Blanton kurumun internet sitesinde yer alan açıklamasında, savaş planlarının gerçekçi olmayan varsayımlar üzerine kurulduğunun ortaya çıktığını söyledi.

Blanton, ''Öncelikle işgal günü geçici yönetimin işbaşına getirilebileceğini düşünmüşler. Sonra da, Iraklıların kışlalarında kendilerini bekleyip güvenli bir ortak olacağını sanmışlar. Sonunda da, çatışma sonrası dönemin birkaç aydan ibaret olacağını hesaplamışlar. Bunların hepsi hayali'' görüşünü dile getirdi.

George Washington Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren, bağımsız bir kuruluş olan Ulusal Güvenlik Arşivleri, 2004 yılında savaş planlarına ilişkin belgeleri edinmek üzere başvuruda bulunmuştu.

Kaynak : BBC

banner53
Yorumlar (0)
17
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?