banner15

ABD'nin İran Savaş planı hazır

ABD Dışişleri Bakanlığı eski Orta Doğu uzmanı Wayne White, ABD'nin, İran'a karşı savaş planlarının olduğunu bildirdi.

ABD'nin İran Savaş planı hazır
2005 başlarına kadar ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde görev yapan Orta Doğu uzmanı Wayne White, ABD'nin elinde, İran'a karşı geniş çaplı saldırı düzenlenmesini öngören savaş planlarının bulunduğunu söyledi.

Ortadoğu Politika Konseyi adlı düşünce kuruluşunun toplantısında konuşan White, "Bu planlardan bazılarını gördüm. Bunlar, dar kapsamlı bir hava saldırısını değil İran'a karşı girişilebilecek ve Orta Doğu'yu yıllarca istikrarsızlaştıracak bir savaşı içeriyor" dedi.

Mart 2005'e kadar ABD Dışişleri Bakanlığının istihbarat ve araştırma bürosunda üst düzey Orta Doğu uzmanı olarak çalışan White, bahsettiği savaş planlarının, öncelikle temel hedeflerin imhasını engellemeye çalışacak olan İran hava kuvvetlerini, Kilo tipi denizaltılarını ve füze tesislerini tasfiye etmeyi amaçladığını anlattı.

Irak'taki iç savaşın, sonuçta bu ülkeyle sınırlandırılabileceğini savunan White, İran'ın nükleer altyapısını hedef alabilecek olası ABD veya İsrail saldırılarından ise çok daha fazla kaygılandığını söyledi.

White, saldırıya uğraması durumunda İran'ın güçlü şekilde karşılık vereceğini belirtti.
Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35