banner15

ABD'nin İran'a saldırı tarihi

ABD 1 Ekim-25 Kasım arasındaki süreyi İran saldırı için uygun gördüğü iddia edildi.

ABD'nin İran'a saldırı tarihi
ABD'nin İran'a yönelmesi beklenen saldırısı için hazırlık planları sona erdi. ABD'nin 2006 yılı için "saldırı tarihleri " Beyaz Saray'a sunuldu. Amerikan silahlı kuvvetleri 1 Ekim–25 Kasım arasındaki süreyi saldırı için uygun görüyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nin İran'a yönelik askeri seçeneği kullanma ihtimali gittikçe gerçeklik kazanıyor. Geçtiğimiz hafta sonu itibariyle Amerikan genelkurmayının İran'a yönelik saldırı planı tamamlandı. Bu plan üzerinde son rötuşlar yapıldı ve nihai karar ve tahlil için Beyaz Saray'a gönderildi.

Planın sadece hava saldırı biçiminde gerçekleşeceğine ilişkin dünya medyasına yansıyan haberleri destekleyen plan, harekatın sağlıklı sonuç verebileceği tarihleri de belirlemiş bulunuyor.

Kuşkusuz bu operasyonun gerçekleşmesi için İran ile Birleşmiş Milletler ve Avrupa Topluluğu arasında devam eden görüşmelerin bir çıkmaza erişmesi şart. Ancak bu görüşmelerin elle tutulur bir sonuç vermesi zor görünüyor. Bunun farkında olan Washington yönetimi son olarak Tahran'a bir haftalık bir süre daha tanımıştı.

Bu sürecin sonunda ne olacağı açıklanmadıysa da, ABD'li kaynaklara göre zaman dilimi sona erdiğinde Washington "kırmızı alarma" geçecek. İşte bu zamanlama tam olarak Amerikan operasyonel kuvvetlerinin ve genelkurmayının sunduğu final planda da tam tarih verilerek aktarılıyor.

Bu plana göre İran'a yönelik geniş çaplı hava harekatı 1 Ekim 2006 ile 25 Kasım tarihleri arasında yapılabilir. Bu tarihin belirlenmesinde etken olan sebeplerin başında yalnız politik gelişmeler değil aynı zamanda gerekli lojistik ve uçak aktarımları ile hava şartları tahminleri de bulunuyor. Plan, acil durumlar için tarihin en çok Eylül 23'e çekilebileceğini, gecikme halinde ise yine en çok 1 Aralık'a ertelenebileceğini de belirtiyor.

Bu tarih aralığının çeşitli nedenler yüzünden kullanılamaması durumunda ABD yönetimi İran'a yönelik operasyon şansını 2006 için yüksek oranda kaybedecek. Hem bölgenin coğrafi ve hava şartları hem de ABD'nin sıcak iç politika gündemi 2006 yılında bir operasyon gerçekleştirme şansını zora sokacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48