banner15

ABD'nin İşlediği Hadise Katliamı Belgelendi

El-Cezire ile el-Arabiya televizyonları, Irak'ta geçen yıl kasım ayında Amerikan askerlerinin Hadise kasabasında gerçekleştirdiği katliamı belgeleyen görüntüler yayınladılar.

ABD'nin İşlediği Hadise Katliamı Belgelendi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Time dergisinin Iraklı gazetecilik okulu öğrencisinin çektiği video kaydından aldığı görüntülerde, başkent Bağdat'ın 220 km kuzeybatısında yer alan Hadise kasabasında Amerikan askerlerinin 19 Kasım 2005'te güvenlik araması sırasındaki yaylım ateşinde ölen 24 kişi içinde çocuk ve kadın bedenleri de görülüyor. Irak'ta işgal yönetiminde 3 yılını dolduran Amerikan ordusunun geçen hafta kabul ettiği katliamda görev alan askerlerin soruşturulacağı açıklanmıştı. ABD ordusundan Korgeneral Peter Chiarelli, Hadise katliamından dolayı 12 asker hakkında soruşturma açıldığını duyurdu.

Bağdat İnsan Hakları Merkezi adlı kuruluşun başkanı Talal ez-Züheyri, "Bu katliamda soruşturma yapılsa da gereken cezaların verilmeyeceğinden kaygılıyız" dedi. Hadise Hastanesi Başhekimi Velid El Ubeydi, morga getirilen cesetlerde hep göğüste ve başta kurşun yaraları olduğunu söylüyor. Amerikan askerlerinin silah taşımayan "en az 15 kişiyi katlettiği" bu kayıtta belirtiliyor. Amerikan askerlerinin giriştiği katliamda 8 kişilik ailenin 3 yaşındaki üyesinin de katledildiği görüntülerde anlatılıyor.

19 Kasım 2005 saldırısında Hadisa'da yapılan katliamın resimleri... Reuters

Cundullah'ın Kaçırdığı 7 İranlının Görüntülerini Yayınlandı

Öte yandan el-Cezire televizyonu, Cundullah isimli örgüt tarafından rehin alınan 7 İranlının görüntülerini yayımladı. Cundullah (Allah'ın Askerleri) adlı örgüt tarafından gönderilen videokasetini yayınlayan el-Cezire, rehinelerin serbest bırakılması karşılığında, cezaevindeki 5 örgüt üyesinin serbest bırakılmasının talep edildiğini belirtti. Görüntülerde, maske takmış silahlı örgüt üyeleri tarafından çevrelenmiş rehinelerin endişeli oldukları göze çarptı. Militanların lideri olduğu açıklanan bir kişi taleplerini açıkladı ve rehinelerin, İran Ordusu ve güvenlik kuvvetleri mensupları ile Kızılhaç çalışanları olduğu iddia edildi. Örgüt, geçen hafta İran'ın güneydoğusunda düzenlenen ve 22 kişinin ölümüne yol açan saldırının sorumluluğunu üstlenmiş, 7 kişinin rehin alındığını açıklamıştı. Cundullah, tutuklu yandaşlarının serbest bırakılmaları için daha önce de İranlı askerleri rehin almıştı.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48