ABD'nin müstakbel başkanı Hüseyin

ABD'nin yükselen siyasi yıldızı ve 2008'deki başkanlık seçimlerinin favorilerinden Obama'nın göbek adının Hüseyin olduğu ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'nin müstakbel başkanı Hüseyin
2008'deki ABD başkanlık yarışının şimdiden yıldızı ilan edilen Demokratların siyahi adayı Barack Obama, siyasi görüşleri yanında bu kez de renkli hayat hikayesi ile medyanın odağı oluyor. Amerikan basınında çıkan haberlere göre, Hillary Clinton'ın en büyük rakibi olarak gösterilen Obama'nın gerçek adı: Barack Hüseyin Obama. Ancak Obama'nın seçim kampanyasında Hüseyin olan göbek adını, aşırı Hristiyanların tepkisini çekmemek ve 11 Eylül saldırılarından sonra Müslümanlara karşı oluşan önyargının hedefi olmamak için kullanmadığı belirtildi.

MÜSLÜMAN OKULUNA GİTTİ

Barack Hüseyin Obama, 4 Ağustos 1961'de Kansaslı beyaz Ann Durham ile Kenyalı siyah bir Müslüman olan Barack Hüseyin Obama'nın oğlu olarak dünyaya geldi. Henüz iki yaşındayken annesi ve babası ayrıldı. Barack'ın çocukluğu, ikinci evliliğini bir Endonezyalı ile yapan annesiyle birlikte Endonezya ve Hawaii'de geçti. Barack burada babasının da isteği ile bir Müslüman okulunda iki yıl eğitim aldı. 10 yaşında annesi Barack'ı Amerika'da yaşayan anneannesinin yanına gönderdi. Barack 21 yaşında iken babası Kenya'da geçirdiği bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetti. Barack bu tarihten sonra hayatını hayaller ülkesi Amerika'da geçirdi. Annesini ise 1995 yılında kanserden kaybetti.

GÖBEK ADINI SIR GİBİ SAKLADI

Çocukluğunda anneannesinin de etkisiyle koyu bir Hristiyan olarak yetişen Barack, hayatı boyunca Hüseyin adını hiç kullanmadı. Barack, Müslüman karşıtlarının tepkisini çekebileceği düşüncesiyle seçim kampanyalarında da 'Hüseyin' adını hiç kullanmıyor. 1992'de bir avukatla evlenen Barack, Sasha ve Malia adında iki kız çocuğuna sahip. Barack'ın ayrıca “Babamın hayali: Irk ve Miras Üzerine Bir Kitap” ve “Umudun Atılganlığı” isimli iki kitabı bulunuyor.

ANNEM SÜT BABAM ZİFT

Hayatı boyunca başarılı bir grafik çizen Barack Hüseyin Obama, Columbia ve Harvard Üniversitelerinde hukuk, siyaset ve uluslararası ilişkiler eğitimi aldı. Harvard da ayrıca Hukuk Dergisi Başkanlığı yaptı. 1991 yılında Harvard'ı bitirdiğinde avukat oldu. Siyasetle tanışması ise 1996 yılın sonlarına rastlıyor. Obama Illinois eyaleti yerel meclisinde görev aldıktan sonra 2004'te skandallarla yıpranmış rakiplere karşı verdiği yarışta sürpriz bir şekilde senatör seçildi. Konuşma uslubu ile geleneksel politik söylemlere takındığı karşı duruşu hızla yükselmesinde son derece etkili oldu. ABD siyasi tarihinin Afrika kökenli 50. Senatörü olan Barack halk arasında oldukça seviliyor. Bir yıl sonra gerçekleşecek ön seçimlerde New York Senatörü Hillary Clinton ile Obama arasında kıran kırana bir mücadele yaşanması bekleniyor. Ten rengini avantaja çevirmeye çalışan melez Senatör kendisi ile oldukça barışık. Obama bu durumu “Babam zift kadar karaydı, annem ise süt kadar beyaz. Hepsi bu” diye özetliyor. “Amerika büyük sorunlarla karşı karşıya ve Washington çözüm üretemiyor” diyen Obama, gay haklarından yana olması, Irak işgaline karşı çıkması, herkes için sağlık sigortası ve alt gelir grupları için düşük vergi politikalarını savunmasıyla biliniyor. Obama önseçimlere hazırlık için geçen hafta internet sitesinde bağış kampanyası başlattı.

 

Haber: AYŞE NUR ÖZKES / Yeni Şafak

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?