ABD'nin takas yorumu: Olumlu ama kaygı devam ediyor

İran'ın uranyum takasını "olumlu bir adım" olarak gören Beyaz Saray'a göre, ciddi kaygılar devam ediyor.

ABD'nin takas yorumu: Olumlu ama kaygı devam ediyor


 

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Beyaz Saray, İran'ın takas için uranyumunu göndermesinin "olumlu bir adım" olacağını, ancak ciddi kaygıların hala bulunmaya devam ettiğini bildirdi.

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, açıklamasında, İran'ın uranyum takasıyla ilgili olarak Türkiye, İran ve Brezilya arasında sağlanan anlaşmanın, uluslararası toplum tarafından üzerinde düşünülmeden önce, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'na (UAEK) iletilmesi gerektiği belirtildi.

Sözcü, ABD ve uluslararası toplumun İran'ın nükleer arzularıyla ilgili ciddi endişeler taşımaya devam ettiğini kaydetti. 

İran'ın uranyum zenginleştirmeye devam etmesinin BM kararlarının ihlalini oluşturduğu ifade edilen açıklamada, ABD'nin, Tahran'ın uluslararası yükümlüklerini yerine getirmesi gerektiği, aksi takdirde yaptırımlar da dahil bunun sonuçlarıyla yüzleşeceği hususunun net olarak ortaya koyulmasında ortaklarıyla birlikte çalışacağı belirtildi.

Açıklamada, ABD'nin, İran'ın nükleer programından kaynaklanan soruna diplomatik çözüm bulunmasına olan bağlılığı da dile getirildi. Gibbs, "İran, nükleer programı ile barışçıl amaçlar taşıdığını, uluslararası topluma gösterecek gerekli adımları atmalı" diye konuştu.

BATI TATMİN OLMADI

Öte yandan, İran'la yapılan nükleer takas anlaşmasının sadece Tahran'daki tıbbi reaktörü kapsadığını düşünen AB 'Anlaşma kafi değil' tepkisini verdi.

Almanya: Hükümet sözcüsü, ‘hiç birşeyin İran ile UAEK’nın ilk hazırladığı anlaşmanın yerini tutamayacağını’ savundu.

Fransa: Fransa Dışişleri Bakanı Bernard Kouchner “Türkiye ve Brezilyalı dostlarımızın bu konuda kararlılığını takdir ediyoruz. Anlaşmadan memnunum. Son kararı UAEK verecek” dese de ardından sözcüsü Bernard Valero: “Buna kanmayalım, Tahran’daki tıbbi reaktör konusunda anlaşmaya varmak gerekli olsa da bu, nükleer programın yarattığı sorunu çözmeye yetmez” çıkışı yaptı. Valero, Türkiye topraklarında uranyum takasının ‘sadece ilave bir güven tedbiri’ olacağını savunup ekledi: “Esas sorun, İran’ın Natanz’daki uranyumu zenginleştirme programının devam etmesi, Arak’taki reaktörün inşası, Kum kentindeki sitenin gizlenmesi. UAE’nin bu sorularına şu ana dek yanıt gelmedi.”

İtalya: Dışişleri Bakanı Franco Frattini İran’ın nükleer programının denetimi açısından anlaşmanın çok net olmadığını ileri sürerek, “Anlaşmada, zenginleştirilecek uranyum miktarı, İran’ın nükleer programının tümüyle barışçıl nitelik taşıyacağı konusunda netlik söz konusu değil. Bu bir sorundur” görüşünü savundu.

Rusya: Devlet Başkanı Dimitri Medvedev, anlaşmayı memnuniyetle karşılarken, yine de ‘uluslararası kaygıların tümünü gidermede yetersiz kalabileceği’ni söyledi. . Uluslararası toplumun İran ile müzakereleri sürdürmesi gerektiğini belirten Medvedev, “Bu sorunda küçük bir ara verilmesinin bir zararı olmaz” diye konuştu.

NATO: Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı ABD’li Oramiral James Stavridis “Bu potansiyel olarak iyi bir gelişme” olarak değerlendirmesi eşliğinde “Daha gidilecek milyon kilometre yol var” uyarısı yaptı.

Güncelleme Tarihi: 18 Mayıs 2010, 08:19
banner53
YORUM EKLE

banner39