banner39

ABD'nin Umudu Gizli Pazarlıklar mı?

ABD yönetimi Laktar İbrahimi aracılığı ile Ocak ayında Amman’da başlattığı gizli görüşmeleri Iraklı direniş gruplarının tümünü içine alacak şekilde yaymak istiyor.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'nin Umudu Gizli Pazarlıklar mı?

Ahmet Emin Dağ/ İslam Dünyası

 

Taliban ile yürüttüğü gizli pazarlıklarda çok sayıda Amerikan askerinin serbest bırakılmasını sağlayan ve bunu siyasi alandaki sürece de yaymayı hedefleyen ABD, burada elde ettiği sonuçları Irak’ta da uyguluyor. Bu amaçla Amerikan yönetimi Laktar İbrahimi aracılığı ile geçen Ocak ayında Ürdün’ün başkenti Amman’da başlattığı gizli görüşmeleri Iraklı direniş gruplarının tümünü içine alacak şekilde sürdürüyor.

Irak’taki gizli pazarlıklar daha çok silahlı direnişin siyasal taleplerini optimum noktada karşılama ve siyasete entegre etme amaçlı.

Dünya kamuoyuna karşı Irak’taki savaşını terörle mücadele adıyla meşrulaştırmaya çalışan ve pazarlığa kapalı görünen ABD’yi değişikliğe iten sebeplerin başında işgalin tahmininden daha pahalıya malolması ve ABD kamuoyunda çekilme yönündeki baskıların artması geliyor.

Irak’ta Amerika’nın hali hazırdaki masrafları 250 milyar dolar sınırını aşmış durumda. Bu şekilde gitmesi halinde önümüzdeki beş yıl içinde işgalin ABD’ye faturasının 1 trilyon 250 milyar dolara ulaşacağı hesaplanıyor. Dolayısı ile getirileri oldukça pahalıya malolan bir işgal söz konusu. ABD’deki tutum değişikliğinde ikinci unsur, Amerikan kamuoyunda çekilme yanlısı görüş sahiplerinin %66’lara ulaşması. Bunda her geçen gün sayıları biraz daha artan Iraklı siviller ile Amerikan askerlerinin ölümü önemli bir etken.

Görüşmelerde Sünni kesimin taleplerini dinleyen İbrahimi, direniş eylemlerinin sona erdirilmesi karşılığında Amerika’nın bir çekilme takvimi verebileceği yönünde vaatlerde bulunurken, bunun ilk adımı olarak bazı büyük kentlerde Amerikan askerleri güvenliği tamamen Irak ordusuna bırakılmasını sağladı. Bu çerçevede eski rejimin ordu ve polis mensuplarından ismi her hangi bir şiddet olayına karışmamış olanlar yeniden göreve başlatıldı. Aynı çerçevede Irak hapishanelerinde tutulan kişilerin serbest bırakılması yönünde girişim başlatılması kararlaştırıldı.

Buna karşın ABD’li arabulucunun direnişçi temsilcilerinden beklentileri ise 3 yıl içinde silahların bırakılması ve tüm grupların siyasal aktörler olarak çalışmalarını sürdürmesi. Bu gruplara Baas Partisi de dahil edilirken, Bedir Tugayları ile Peşmergelere ait milis güçlerinin dağıtılması konusu da karara bağlandı.

Ancak tüm bu pazarlıklar sürecinin Irak’ta iki tarafın da çıkarlarını ortak bir çizgide buluşturması ve istikrarlı bir siyasal yönetimin önünü açması ihtimali zor görünüyor. Çünkü asıl ikna edilmesi gereken Zarkavi ve grubunun pazarlıklara dahil olmaması tüm kesimlerin hesaplarını bozacak gibi.

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?