banner39

ABD'nin WEF liderliği sona erdi

Dünya Ekonomik Forumu'nun, 2005?2006 döneminde listenin ilk sırasında yer alan ABD'nin, 2006?2007 sıralamasında liderliğini kaybettiğini ortaya koydu.

Arşiv 29.03.2007, 13:05 06.07.2018, 09:31
ABD'nin WEF liderliği sona erdi

Dünya Ekonomik Forumu'nun(WEF) , ilki 2001 yılında yayınlanan Küresel Bilişim Teknolojisi Raporu'nun son sayısı, 2005?2006 döneminde listenin ilk sırasında yer alan ABD'nin, 2006?2007 sıralamasında liderliğini kaybettiğini ortaya koydu. 
 
Rapor, ülkelerin gelişiminde teknolojinin rolünü araştırıyor ve ülkeleri bu kritere göre sıralıyor.

Son raporda ilk sırayı Danimarka alırken, onu İsveç ve Singapur izledi.

Geçen dönemin lideri ABD ise yedinci sıraya geriledi.

122 ülkenin değerlendirildiği raporda Türkiye, 52'inci sırada yer alıyor.

Raporun önsözünü yazan Dünya Ekonomik Forumu Başkanı Klaus Schwab, son yıllarda dünyanın bilişim teknolojilerinin gücünü daha iyi gördüğünü, teknolojinin ekonomik büyüme ve kalkınmaya yaptığı katkıların açıkça ortada olduğunu belirtiyor.

Raporun yazarlarından Irene Mia, Dünya Ekonomik Forumu internet sitesinde yer alan video röportajında raporun bulgularını açıklarken Amerika'dan liderliği ele geçiren Danimarka gibi kuzey ülkelerinin genel olarak başarılı bir çizgi izlediklerine dikkat çekti.

Mia'ya göre ilk iki sıradaki Danimarka ve İsveç'in ortak özellikleri; her ikisinde de hükümetlerin bu konudaki eğitim ve yeniliklere çok erken aşamalarda odaklanıyor olmaları.

Mia'ya göre ayrıca bu ülkelerde bilişim teknolojilerinin gelişimine olanak sağlayan bir pazar imkânı var.

Irene Mia, ABD'nin yedinci sıraya düşmesinin çok ciddi sonuçlar doğuracağını düşünmediğini belirterek bu gerilemenin başlıca nedeninin, işleyişi düzenleyen sistemde yaşanan aksaklıklar olduğunu belirtti.

Ancak Mia'ya göre unutulmaması gereken bir nokta, ABD'nin hâlâ piyasa ekonomisinin, yatırımların, gelişmiş iş ve sanayi sektörlerinin liderlerinden olması.

Hazırlanan raporun yıldan yıla değişen eğilimleri gösterdiğini ekleyen Irene Mia, küreselleşen dünyada, bu küresel raporun hükümetlere bir rehber olması gerektiğini kaydetti.

Bilişim teknolojilerinin yaşamın farklı kesimlerine uyarlanması ve kullanımı konusunda Türkiye, bu son raporda 122 ülke arasında 52'inci sırada.

2005 yılında 115 ülke içinde 48'inci sırayı alan Türkiye, 2004 yılında da 104 ülke içinde 52'inciydi.

 

banner53
Yorumlar (0)
16
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?