banner15

ABD'nin Yeni Diplomatik Önceliği

ABD'nin değişen öncelikleri, dünya çapındaki diplomatik temsilciliklerine de yansıyor. Amerikan Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice, Ocak ayında yaptığı bir açıklamada Avrupa ve Washington'da görevli yüzlerce diplomatın Asya, Orta Doğu ve Afrika'ya kaydı

ABD'nin Yeni Diplomatik Önceliği

Amerikan Associated Press ajansında dün yayımlanan bir haber, bu değişimin ayrıntılarına ışık tuttu. Buna göre en büyük artışlar, Hindistan ve Çin'deki Amerikan elçiliklerinde yapılacak. Dışişleri Bakanı Rice, diplomatların görev yerlerindeki değişimin neden gerekli olduğunu açıklarken 'Hindistan ve Çin gibi ülkelerin, tarihin gidişatını giderek daha fazla etkilediğini' söylemişti. Rice, "82 milyon nüfuslu Almanya'daki diplomatik personelimiz, 1 milyar nüfuslu Hindistan'daki personele eşit" hatırlatmasını yapmıştı.

ABD, Çin'deki elçiliklerine 15, Hindistan'aysa 12 diplomat daha gönderiyor. Yani dünya çapında açılması düşünülen 74 yeni pozisyonun üçte birinden fazlası, bu iki ülkeye yollanacak. Her ikisi de nükleer güç olan Hindistan'la Çin, hızla gelişen, canlı ekonomilere sahip. Ayrıca enerji ihtiyaçları da giderek artıyor. 6,5 milyarlık dünya nüfusunun üçte birinden fazlası, Hindistan ya da Çin'de yaşıyor.

Avrupa'da; Rusya'dan 10, Almanya'dan yedi diplomat geri çekilecek. Avrupa'daki daha pekçok ülkede de daha küçük çaplı azaltımlar yapılacak. Dışişlerinde 30 yıllık bir diplomatik kariyerin ardından bu hafta genel müdür seviyesinden emekliye ayrılan Robert Pearson, kararda nüfus dengesinin önemli bir rol oynadığı görüşünde. Pearson, bu yüzyılın ortalarına gelindiğinde dünya nüfusunun ancak 10'da birinin Kuzey Amerika ve Avrupa'da yaşayacağına dikkat çekiyor.

Amerikan elçiliklerinde Çin ve Hindistan'dan sonra en büyük personel artışı ise, 240 milyonluk nüfusuyla dünyanın en büyük Müslüman ülkesi olan Endonezya'da yapılıyor. Stratejik bir konumda bulunan ülke, son yıllarda İslamcı militanların saldırılarına hedef olmuştu. Latin Amerika ülkeleri Bolivya ve Venezuela'ya da dörder diplomat daha gönderiliyor. Amerikan yanlısı bir hükümetin iktidarda olduğu, ancak güçlü bir sol muhalefete sahip Nikaragua'ya da dört diplomat daha yollanacak.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48