banner39

ABD’nin Yeni Karakolu: Paraguay

Latin Amerika’daki halk hareketlerinden kaygı duyan ABD, bölgedeki kontrolü yeniden sağlamak için Paraguay’da yeni bir askeri üs kuruyor. Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’nin Güney Amerika’yı işgal etmesi durumunda kesinlikle yenileceğini söyled

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD’nin Yeni Karakolu: Paraguay

Bolivya ve Ekvador’da yaşanan halk isyanlarından dolayı “endişe” duyan Beyaz Saray, Latin Amerika’daki askeri yığınaklarını arttırmak için çalışmalara başladı. Bölgedeki Venezüella ve Küba ‘tehlikeleri’ne karşı Paraguay’da yeni bir askeri üs açmak isteyen ABD’ye, Paraguay hükümetinden onay geldi. Paraguay’da geçtiğimiz haziran ayında onaylanan bir kararla geçici bir üssü bulanan ABD, ülke vaadettiği “uluslararası suçlamalarda dokunulmazlık hakkı” ile 18 aylık askeri üssün ülkede sürekli kalmasını sağladı. ABD Latin Amerika ülkelerini topraklarında ABD askeri varlığına izin vermemeleri durumunda yardımları kesmekle tehdit etmişti. Bunun üzerine yapılan askeri anlaşma çerçevesinde ABD, Paraguay’ın Bolivya sınırında bulunan “Mariscal Estigarribia”ya 500 askeri birlik gönderecek ve Ağustos sonuna kadar üsteki askeri yığınağı sağlamlaştırarak, Ekvador’daki “Manta” üssüyle ortaklaşa tatbikatlar yapmasını sağlayacak. ABD’nin, “Mariscal Estigarribia” üssünde 2007 yılına değin 13 ayrı askeri tatbikat yapması bekleniyor. ABD, bu üs sayesinde bölgedeki halk hareketlerini engellemeyi planlıyor. “Mariscal Estigarribia” üssü Bolivya’ya sadece 200 km. uzaklıkta bulunuyor.

Komşular tepkili

Öte yandan Paraguay hükümetinin bu kararı, komşuları (Arjantina, Brezilya ve Uruguay) ile oluşturduğu “Güney Ortak Pazarı” bloğunda (Mercosur) tepkilere neden oldu. Mercosur üyeleri, ABD’nin Paraguay’da yeni bir üs açması durumunda ülkenin Mercosur içerisinde “farklı bir pozisyona” düşeceğini kaydettiler. Mercosur üyeleri, ABD’nin üs aracılığıyla Bolivya sınırında üstünlük kurmaya çalıştığını belirttiler. Brezilyalı milletvekili Jose da Conceiçao, “Mercosur, sadece ekonomik işbirliği bloku değil. Paraguay, böyle bir karar almadan önce bizlere danışmalıydı. Şu oldukça açık ki, ABD, kurmayı planladığı üs ile Venezüella, Bolivya, Peru, Ekvador ve Kolombiya üzerinde etki kurmaya çalışıyor” dedi. Arjantin Dışişleri Bakanı yardımcısı Federico Storani de, Mercosur’un bağımsız bir blok olduğunu vurgulayarak, Paraguay’ın kararını kınadı. Yeni üs kararının Mercosur ülkeleri açısından “tedirginlik” yarattığını ifade eden Storani, “Bolivya’daki gelişmeler, bölgenin yeni bir kriz ile karşılaşmasına yol açtı. ABD ise, yeni bir üs açarak yangına körükle gidiyor” diye konuştu. Storani’ye destek veren Arjantin parlementosu başkanı Jorge Arguello, “Arjantin, Paraguay’ın kararına onay vermiyor. Yöneticilerimiz, ülkede yeni bir üs açılmasına ve dokunulmazlık verilmesine kesinlikle karşıdır” dedi.

Venezüella’ya yeni tehdit

Bu arada Beyaz Saray, Venezüella Devlet Başkanı Hugo Chavez’in ABD Uyuşturucu Yönetimi’nin ülkede casusluk yaptığını söylerek ilişkilerini kesmesine ülkeyi tehdit ederek cevap verdi. ABD, bölgedeki “uyuşturucu ticareti”ni bahane ederek ülkeye uluslararası bir cezanın verilmesini istedi. Venezüella’nın bölgede yaygın olarak yapılan uyuşturucu ticaretini engellemek için hiçbir tedbir almadığını iddia eden ABD yönetimi, ülkeyi kısa zaman içerisinde dava edeceğini açıkladı. Washington, uluslararası mahkemelere gitmesinin yanı sıra Venezüella’ya karşı uluslararası ekonomik amborgo uygulanması ve iş kredilerinin kesilmesi için de harekete geçti. Caracas yönetimi ise kaçakçılığı engellemek için uluslararası kurumlarla çalışıldığına dikkat çekti. Bölgedeki uyuşturucu üretimini ve ticaretini engellemek bahanesiyle Kolombiya hükümetiyle uzun yıllar işbirliği yapan ABD, “Plan Kolombiya” adı altında yaptığı operasyonlar ile ülkedeki devrimci gerillalara karşı kanlı bir savaş yürütmüştü.

Chavez: ABD işgalin bedelini ağır öder

Venezüella’nın halkçı Devlet Başkanı Hugo Chavez, ABD’nin Güney Amerika’yı işgal etmesi durumunda kesinlikle yenileceğini söyledi. ABD’nin sık sık hedef aldığı Chavez, “Eğer ABD bizi işgal etme gibi çılgınca bir fikre kapılırsa, ülkemizin özgürlüğünü savunup onları yeneceğiz” dedi. Onlarca ülkeden gelen gençlerin katılacağı bir gençlik kampının açılışında konuşan Devlet Başkanı ABD’nin böyle bir adım atmadan önce sonuçlarını düşünmesi gerektiğini belirtti. Gençlik kampı ‘Emperyalizme ve Savaşa Hayır’ başlığı ile yapılıyor. Chavez’in konuşmasını dinleyen 300 ABD’li öğrenci de “Bush defol” sloganını attılar. Öğrencilere sosyalizmin tek yol olduğunu söyleyen Chavez, ortak amacın ABD emperyalizmi tarafından tehdit edilen dünyanın kurtarılması olduğunu’ belirtti.

 

Kaynak: Evrensel gazetesi

banner53
Yorumlar (0)
13
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?