banner15

ABD'nin Yeni Nuremberg Korkusu

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Nazi savaş suçlularının yargılandığı Nurnberg mahkemelerinin 60'ıncı yıldönümü, dün yargılamanın yapıldığı salonda düzenlenen törenlerle anıldı. Times gazetesi, anma törenlerine ABD hakkındaki tartışmanın damga vurdu

ABD'nin Yeni Nuremberg Korkusu

Almanya’da, 2. Dünya Savaşı’nın ardından Nazi suçlularının yargılandığı Nuremberg mahkemelerinin 60’ıncı yıldönümünde bir araya gelen yargıç ve savunma avukatlarına göre, mahkemelerin bugünkü adalet sistemine önemli etkisi var. 2. Dünya Savaşı’nın ardından kurulan Nuremberg mahkemelerinde, 22 Nazi görevlisi yargılandı. Savaşın galip devletleri İngiltere, Fransa, Sovyetler Birliği ve ABD’den yargıçların bulunduğu duruşmalarda, aralarında Hitler’in sağ kolu Rudolf Hess’in de bulunduğu Nazi görevlileri, masum olduklarını savundu. 20 Kasım 1945’te başlayan duruşmalar 1 Ekim 1946’da tamamlandı. Savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemekle yargılananlardan 12’si idam cezasına çaptırıldı. 7 kişi ağır hapis cezası alırken, 3 kişi de beraat etti.

‘İnsan haklarının korunmasında rolü büyük'

Duruşmalara yargıç ve savunma avukatı olarak katılanlar 60 yıl sonra, Nuremberg mahkemelerinin dünya adalet sistemindeki rolüne dikkat çekti. Savcı Whitney Harris, Slobodan Miloseviç, Saddam Hüseyin ve Ruanda katliamının sorumlularının yargılanmasında Nuremberg örneğinin etkili olduğunu ve bu mahkemelerin, mahkumiyetlerden öte, insan haklarının korunması konusunda çok büyük rol oynadığını söyledi. İngiltere, kimlikleri tespit edilen Nazi liderlerinin yargılanmadan öldürülmesini önermiş; Sovyetler Birliği ve ABD ise buna karşı çıkarak, kararı yargının vermesini istemişti. Kamuoyu yoklamalarına göreyse, Alman halkı uzun yıllar Nuremberg mahkemelerinin adil olduğuna inanmadı.

"ABD, UCM'den kaygı duyuyor"

İngiliz Times gazetesi, "Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi (UCM)'ne 21 üst düzey Nazi'nin getirilmesini sağlayan ana güçlerden birinin ABD olduğunu" belirterek, "Şimdiyse Uluslararası Ceza Mahkemesi'ne destek vermediği için ağır eleştirilere uğruyor. Mahkeme 2002 yılında soykırım, insanlığa karşı işlenen suçlar ve savaş suçlarını yargılamak üzere kurulmuştu. Mahkemeyi 100 ülke onayladı ama Amerika onaylamadı. Zira Washington, bu gibi mahkemelerin zaman, yer ve hedeflerle sınırlandırılmasını istiyor. Daimi bir uluslararası mahkemenin Amerikan askerlerine karşı da kullanılmasından endişe ediyor" ifadelerine yer verdi.

 


 

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48