banner39

ABD'nin yeni vize uygulamasına tepki

Yeni uygulamayla milyonlarca kişi için ABD'ye vizesiz seyahati engellemesine tepki yağdı.

Arşiv 05.08.2008, 18:17 05.08.2008, 18:17
ABD'nin yeni vize uygulamasına tepki


27 ülkeden milyonlarca kişi için ABD'ye vizesiz seyahat dönemi 2009 itibarıyla resmen kapanıyor. ABD'nin vize istemediği bazı ülkelerin vatandaşları da, vize sistemine benzer bir kayıt sürecinden geçecek.

Ancak uygulamaya şimdiden tepki yağıyor. Özellikle gösteri dünyası uygulamanın iş hayatını sekteye uğratacağını savunuyor.

Çoğu Avrupa ülkesi, Japonya ve Avustralya dahil 27 ülkenin vatandaşları ABD'ye vizesiz seyahat edebiliyordu. Ancak seyahat yetkilendirme elektronik sistemi (ESTA), bu uygulamayı kökünden değiştiriyor.

Artık, bu ülkelerin vatandaşları da vize başvurusunda benzer bir süreçten geçecek. Seyahate çıkmadan önce ABD'li makamlardan izin almak zorunda kalacak.

Ancak, 2009'dan itibaren zorunlu hale gelecek olan uygulama şimdiden hararetli bir tartışma yarattı. Gösteri dünyası, vize başvuru sürecine tepkili.

Özellikle başka ülke vatandaşı olan sanatçı ve mankenler, uygulamanın kendilerine zorluk çıkaracağı görüşünde. Mankenler şimdi Amerikan Temsilciler Meclisi'nde lobi yaparak kendilerine ayrıcalık tanınmasını istiyor.

Yetkililer, uygulamanın "online" olması sebebiyle, vize buşvurusunda bulunacaklara kolaylık sağlayacağını savunuyor.

Ancak internet sayfasında doldurulması gereken alanlar ve sorulan sorular, sürecin kolaylığı ve güvenilirliği konusunda soru işaretleri doğuruyor. Yeni sistemde, yolculara, kişisel bilgiler ve seyahat planlarıyla ilgili genel soruların yanı sıra,

- Hiç ABD'den sınırdışı edildiniz mi?
- Casusluk, terör faaliyetleri, sabotaj ya da soykırım gibi olaylara karıştınız mı?
- Hiç ABD vize buşvurunuz reddedildi ya da iptal edildi mi? gibi sorular da yöneltiliyor.

"Online" başvuruyla kazanılan ABD'ye giriş hakkı, 2 yıl geçerli olacak. Yeni uygulamanın her yıl 8 milyon kişiyi etkilemesi bekleniyor. "Online" başvuru sistemi, 2008 boyunca gönüllü, 12 Ocak 2009'dan itibarense zorunlu olarak uygulanacak.

Kaynak: CNN Türk


 

Yorumlar (0)
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?