banner39

ABD'nin İran'a olası saldırı planı

ABD Askerinin, George Bush'tan emir geldiği takdirde İran'a düzenlenebilecek saldırı ihtimallerini değerlendirdikleri ortaya çıktı.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'nin İran'a olası saldırı planı

Washington'da önde gelen askeri çevrelerin, ABD Başkanı Bush'tan emir geldiği takdirde İran'a düzenlenebilecek saldırı ihtimallerini değerlendirdikleri ortaya çıktı.
 
Saldırı halinde askeri altyapı hedef alınabilir

Alınan bilgilere göre, böyle bir saldırıda nükleer tesis olduğundan şüphelenilen yerler dışında başka hedeflerin de vurulması gündeme gelebilir.

Diplomatik kaynaklara göre saldırı ihtimali, İran'ın nükleer silah ürettiğinin ortaya çıkması ya da Irak'ta ABD güçlerine yönelik bir saldırının, İran'a dayandığının anlaşılması halinde tartışılabilir.

Güvenlik muhabiri Frank Gardner'ın aktardığına göre saldırı emri verilirse, İran'ın askeri altyapısı da hedef alınacak, yani hava ve deniz üsleri, hava savunma sistemleri, füze üretim tesisleri, komuta - kontrol merkezleri vurulabilir.

Amerikalı yetkililer, İran'a saldırmak gibi bir niyetleri olmadığını daha önce ısrarla dile getirdiler.

Washington uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermesi için Tahran'la diplomasi seçeneğini aramayı sürdürüyor.

Ancak, diplomatik kaynaklar, Florida'daki Komuta Merkezi'nde bulunan Amerikalı askeri uzmanların, gerekli görülmesi halinde, İran'da vurulabilecek hedefleri belirlemiş olduklarını söylüyor.

Amerikalı yetkililer, bu ay başında İran'ın Iraklı Şii militanlara silah sağladığına dair ellerinde kanıt olduğunu dile getirdi.

O dönemde İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad da bunun ABD güçlerinin Irak'ta kalış süresini uzatmak için uydurulmuş bahaneler olduğunu ileri sürdü.

Orta Doğu uzmanları, son dönemde İran'a böyle bir saldırının yıkıcı sonuçlar doğurabileceği yolunda kaygılarını ifade ediyorlar.

İngiltere'nin eski Tahran büyükelçisi Sir Richard Dalton, BBC'ye yaptığı açıklamada, böyle bir saldırının, İran'ı uzun vadede nükleer silah üretmeye yönelteceği uyarısında bulundu.

İran, geçen yıl uranyum zenginleştirme faaliyetlerine yeniden başladı.

Tahran, nükleer bomba üretmeye de yarayan bu maddeyi enerji amaçlı kullandığında ısrarlı, ancak Batılı ülkeler aksi görüşte.

BM Güvenlik Konseyi, İran'a uranyum zenginleştirme faaliyetlerini 21 Şubat'a kadar durdurması, aksi halde ekonomik yaptırımların gündeme geleceği uyarısında bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
22
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?