banner15

ABD'nin son işkence skandalı

Tutuklu bir Amerikalının işkence fotoğrafları, ABD'nin terör zanlılarına ilişkin işkencelerini bir daha gündeme getirdi.

ABD'nin son işkence skandalı

Padilla, tutuklu bulunduğu süre içinde kendisine kafa karıştırıcı bir hap olan LSD verildiğini, gürültüye ve kötü kokulara maruz bırakıldığını, uykusuz kaldığını, aşırı derece soğuk ve sıcakla mücadele ettiğini, gözüne çok fazla miktarda ışık tutulduğunu öne sürdü.

Amerikan Savunma Bakanlığı kaynaklı fotoğraflar, "İşkence yapmıyoruz" diyen Amerikan yönetimini yine zor durumda bıraktı.

Jose Padilla, 2002 yılında ABD'de terör zanlısı olduğu gerekçesiyle tutuklandı. Tutuklandığı süre boyunca işkence gören Padilla'nın başına gelenlerin kanıtı olan fotoğrafların yayımlanması gündeme bomba gibi düştü.

Padilla'nın Güney Carolina'da bir askeri hapishanede bulunduğu dönemde çekilen fotoğraflarda, Padilla'nın gözünde etrafını görmesini engelleyen bir gözlük, kulaklarında kulaklık ve ayaklarında zincir var.

Amerikan Savunma Bakanlığı kaynaklı fotoğraflarda Padilla'ya uygulanan diğer işkence yöntemleri de görülüyor. Bu fotoğraflar savcılar tarafından Padilla'nın yargılandığı Miami Federal Mahkemesi'ne sunuldu.

Fotoğraflardan ilk olarak New York Times gazetesi söz etmişti. Mahkeme belgeleri fotoğraflarla ilgili ayrıntı vermiyor. Ancak New York Times'ın haberine göre bu fotoğraflar Mayıs 2003'te Padilla diş hekimine götürülmek üzere hücresinden çıkarıldığında çekildi. Haberde ayrıca şu ayrıntılara yer verildi: 'Jose Padilla üç buçuk yıldır tutulduğu Charleston’da bulunan Deniz Silahları Üssü’nde herkesten izole bir şekilde yaşadığı tek kişilik hücresinden dişçiye götürülmek üzere çıkarıldı.

Brooklyn’de doğan Padilla Bush hükümeti tarafından bir bomba eylemi planladığı gerekçesiyle suçlanarak cezaevine gönderilmişti.

Padilla’nın dişçiye götürülmek üzere hücresinden çıkarıldığı andan itibaren olanları kameraya alan bir deniz subayı sözlerine ‘Bugün 21 Mayıs’ diye başladıktan sonra şöyle devam ediyor: ‘Şu anda düşman muharipimize kanal tedavisi yapmak için hazırız’.

Kamuflaj giymiş hapishane görevlilileri Padilla’nın kaldığı 103 numaralı hücrenin kapısının alt kısmından dikdörtgen bir panel açıyor. Padilla çıplak ayaklarını bu panelden dışarı çıkarıyor. Görevlilerden biri adamın ayaklarını kelepçeliyor. Daha sonra da kelepçeleme işlemi ellerine yapılıyor. Bundan sonra Padilla’nın kelepçeli elleri metal bir kemere bağlanıyor. Kulaklarına ses önleyici kulaklık takılırken gözlerine etrafı siyah görmesini sağlayan gözlük takılıyor'.

New York Times haberinde ayrıca Padilla'nın avukatlarının da görüşlerine şöyle yer verdi: 'Avukatları Padilla'nın duruşmaya çıkacak kadar sağlıklı olmadığını belirtti. Padilla’nın sorgulanma şeklinden ve uzun süre izole yaşamaktan dolayı çok zarar gördüğü için travma sonrası stres bozukluğu içinde olduğunu ve kendi savunmasını destekleyemeyeceğini söylediler'.

Pentagon yetkilileri, Padilla'nın işkence gördüğüne yönelik iddialarını daha önce yalanlamıştı.
      
2002 yılında tutuklanmıştı

Chicago'daki bir çetenin eski üyesi olan 36 yaşındaki Padilla, 2002 yılında Uluslarası Chicago Havalimanı'nda tutuklanmıştı.

ABD yönetimi, Padilla, ABD'de El Kaide adına kirli bomba eylemi yapmak üzere olduğunu bildirmişti. 3.5 yıl hapis yatan Padilla geçen ocak ayında ev hapsine alındı, 22 Ocak'ta da teröre destek verdiği suçlamasıyla yargılanmaya başlayacak. Suçlamalar arasında tutuklanmasına yol açan kirli bomba eylemi hazırlığı yaptığı yer almıyor.

Federal mahkeme, işkence suçlamalarıyla ilgili bir duruşma tarihi ise henüz belirlemedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48