banner15

Abdulaziz El Hekim İran'da

Çeşitli temaslarda bulunmak için İran'a giden Abdulaziz El Hekim, Irak'ta İran rejimi alayhine çalışan grupları barındırmayacaklarını söyledi.

Abdulaziz El Hekim İran'da

İran Öğrenci Haber Ajansının (İSNA) bildirdiğine göre, çeşitli temaslar bulunmak için başkent Tahran'a gelen El Hekim, ilk olarak eski cumhurbaşkanı da olan Rafsancani ile bir araya geldi. Rafsancani, görüşmede, tam bağımsız bir Irak'tan yana olduklarını, bunun için de Irak hükümetine ''hiç bir karşılık beklemeden gereken desteği'' vermeye hazır olduklarını söyledi.

Irak düşmanlarının mezhep ve gurup çatışmalarını teşvik ettiğini öne süren Rafsancani, işgal güçlerinin Irak'ta güvensizlik ve istikrarsızlığa müsamaha gösterdiğini kaydetti. Rafsancani, Irak din adamları ve İslam dininin ülkedeki ayrımcılığı giderecek güce sahip olduğunu da belirtti.

Abdülaziz El Hekim de yardımlarından ötürü İran halkı ve hükümetine teşekkür etti. Irak'ta güvensiz bir ortam olduğuna işaret eden El Hekim, hükümetin güvensizliği ortadan kaldırma girişimlerinin ümit verici olduğunu söyledi. El Hekim, İran rejimi aleyhine faaliyet gösteren Halkın Mücahitleri Örgütünün Irak'ta barınan üyelerinden de bir an önce ülkeyi terk etmelerini istedi. El Hekim, Saddam Hüseyin rejimi zamanında uzun süre İran'da sürgünde yaşamıştı

AA

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner36

banner37

banner35