Abdullah Gül: Kararım gecikmeyecek

Cumhurbaşkanı Gül, Anayasa değişikliği paketi konusunda "Kararımı çok gecikmeden vereceğim" dedi.

Abdullah Gül: Kararım gecikmeyecek


Sert tartışmalar ve kavgaların ardından kabul edilen Anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören yasa onay için Cumhurbaşkanı Gül'ün önünde.. Gül imza süreciyle iligli soruları yanıtladı.

Anayasa değişikliği kanunu, onay için Çankaya Köşkü'ne gönderilirken; Cumhurbaşkanı Gül, “Kararımı çok gecikmeden vereceğim” dedi.

TBMM’de sert tartışmalar ve kavgaların ardından kabul edilen Anayasanın bazı maddelerinde değişiklik yapılmasını öngören yasa, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin tarafından imzalanarak Çankaya Köşkü'ne gönderildi.

Anayasa uyarınca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün 15 gün inceleme süresi bulunuyor.

Kanunla ilgili gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, ''Benim kararımın çok gecikmeyeceğini tahmin ediyorum. Tabi ki yine biz gerekli değerlendirmeyi ve incelemeyi yapacağız'' diye konuştu.

SÜREÇ NASIL İŞLER?
Cumhurbaşkanı, Anayasa değişikliklerine ilişkin kanunları, bir daha görüşülmek üzere TBMM'ye geri gönderebiliyor.

Meclis, geri gönderilen kanunu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla aynen kabul ederse, Cumhurbaşkanı bu kanunu halkoylamasına sunabiliyor.

Meclisin üye tamsayısının beşte üçü (330) ile üçte ikisinden (367) az oyla kabul edilen Anayasa değişikliği hakkındaki kanun, Cumhurbaşkanınca iade edilmediği takdirde, halkoylamasına sunulmak üzere Resmi Gazetede yayımlanacak.

Anayasaya göre, ''Doğrudan veya Cumhurbaşkanının iadesi üzerine, Meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla kabul edilen Anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya gerekli görülen maddeleri, Cumhurbaşkanı tarafından'' halkoyuna sunulabiliyor. Halkoylamasına sunulmayan Anayasa değişikliğine ilişkin kanun veya ilgili maddeler Resmi Gazetede yayımlanıyor.

Kaynak: Ajanslar

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2010, 00:42
banner53
YORUM EKLE

banner39