banner39

Abdülmelik Fırat vefat etti

Şeyh Said'in torunlarından ve en genç Yassıada mağduru aynı zamanda mahkumu olan Abdülmelik Fırat vefat etti.

Arşiv 29.09.2009, 14:58 29.09.2009, 17:16
Abdülmelik Fırat vefat etti

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Şeyh Said'in torunu Abdulmelik Fırat vefat etti. Abdulmelik Fırat uzun süredir kemik iliği kanseri hastalığıyla mücadele ediyordu.

1934 yılında Erzurum'da doğan Fırat Diyarbakır Sosyal Bilimler Meslek Yüksek Okulu'ndan mezun oldu.

Babası Şeyh Şahabettin, Şeyh Said'in yeğeni aynı zamanda onun kızı Ayşan Hanım ile evliydi. 1925'deki isyanın ardından Şeyh Sait ve pek çok yakını idam edildi. Ailenin hayatta olan mensupları da sürgüne gönderildi. Sürgüne gönderilenler, 1929'un Mart ayında Takrir-i Sükun Kanunu'nun kaldırılmasıyla memleketlerine geri dönebildi. Ancak topraklarına el konulmuştu. Tekrar gidip yerleşmelerine izin verilmiş, fakat araziler resmen verilmemişti. Bu arada Soyadı Kanunu çıkarılmış, Şeyh Said ailesinin bir kısmına sürgünde Fırat soyadı verilmişti. Ancak aile 1935'de ikinci kez sürgüne tabi tutuldu.

Çok partili dönemin başlaması ile TBMM, 8 Haziran 1947'de 5098 sayılı kanunu kabul ederek, 1934'teki Mecburî İskân Kanunu'nun bazı maddelerini değiştirmiş, bazı maddelerini de yürürlükten kaldırmıştı. Böylece Fırat ailesi birkaç günlük yolculuğun ardından Hınıs'ın Kolhisar köyüne döndüler. İlk kez 1957'de, yaşını yedi yıl yaşını büyüterek DP Erzurum milletvekili oldu. 27 Mayıs Darbesi'nde tutuklanan yaklaşık 500 kişinin içinde en genciydi. 1,5 yıla yakın Yassıada'da kaldı. Yargılama sonucu önce idam cezasına çarptırıldı, daha sonra cezası hapis cezasına çevrildi ve 1,5 sene Kayseri cezaevinde kaldı.

1991'de Erzurum'dan DYP milletvekili seçildi, ancak daha sonra hükümetin Kürt politikasıyla ters düşerek istifa etti. Bir ara RP'den ihraç edilen Hasan Mezarcı ile yeni bir parti kuruluşuna çalıştı, sonuç alamadı. Bilahare Yeni Demokrasi Hareketi ile temas kurdu. Daha sonra da kısa adı HAK-PAR olan Hak ve Özgürlükler Partisi'ni kurdu.

Partinin onursal başkanı olan Fırat, Kürtçe ve Türkçe'nin yanısıra Arapça, Farsça, İngilizce ve Fransızca da biliyordu.

Medrese eğitimi almış olan Abdülmelik Fırat, bir röportajında, kendisinin 5 bin Farsça ve Arapça beyti ezbere bildiğini söylemişti.

ilgili haber:

Fırat: Sistemin iki amentüsü var; gericilik ve bölücülük

Fırat'ın cenazesi Hınıs'ta toprağa verilecek

 

 

banner53
Yorumlar (3)
sedat 12 yıl önce
Dedesi islam davası için kendini feda etti... Mekanları cennet olsun..
ömr_frk 12 yıl önce
Her nefis ölümü tadacaktır. Dünyada hepimiz misafiriz. Üzerimize düşenleri ifa ettikten sonra da davet vuku buluyor ve bu davete hepimiz icabet etmek zorunda kalıyoruz. Şehid Şeyh Sâîd’in torunu Abdülmelik Fırat’a Rabbimiz'den rahmet diliyorum. Mevlanın sonsuz rahmetiyle ve en büyük nimeti olan cennetiyle ecirler vermesini niyaz ederim.
Burhan Sergen 12 yıl önce
Allah rahmet eylesin İnşallah çileli bir yaşam,dan huzura kavuşma ile sonuçlanan bir son ne mutlu
25
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?