banner39

Abdülmelik Fırat'ın cenazesi Erzurum'a gönderildi

Dün hayatını kaybeden Abdulmelik Fırat'ın cenazesi doğduğu yer olan Erzurum'a gönderildi.

Arşiv 30.09.2009, 11:09 30.09.2009, 11:13
Abdülmelik Fırat'ın cenazesi Erzurum'a gönderildi

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

HAKPAR Onursal Başkanı Abdülmelik Fırat'ın cenazesi Ankara'da düzenlenen törenin ardından defin için Erzurum'a gönderildi.

Sabah saatlerinde tedavi gördüğü Ankara Güven Hastanesi'nde hayatını kaybeden Fırat için sabah saat 9'da hastane önünde bir tören düzenlendi. Törene Fırat'ı ailesi, siyasi hayatındaki yol arkadaşları ve DTP Genel Başkanı Ahmet Türk katıldı. Fırat'ın cenazesi hastane morgundan alınarak defin için Erzurum Hınıs'a gönderildi.

Partililer ve akrabaları, Fırat'ın cenazesini almak için sabah saatlerinde Güven Hastanesi önünde bir araya geldi. DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, Güven Hastanesi önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, ''halkının mücadelesini ruhunda hisseden Fırat'a karşı herkesin insani ve ahlaki borcu olduğunu'' söyledi.

Fırat'ın oğlu Abdülkadir Fırat da ''halkını hiçbir zaman yalnız bırakmayan'' babası için Allah'tan rahmet dileğinde bulundu.

Hak ve Özgürlükler Partisi Genel Başkanı Bayram Bozyel ise Fırat'ın Kürt halkının geçen yüzyılda yetiştirdiği en değerli filozoflar ve aydınlardan biri olduğunu söyledi.

''Böyle bir dehayı kaybetmek acı veriyor'' diyen Bozyel, Fırat'ın arkadaşı olmaktan, onunla aynı düşünceleri paylaşmaktan gurur duyduğunu ifade etti.

Fırat'ın cenazesi yapılan duanın ardından cenaze arabasına konularak toprağa verilmek üzere doğum yeri olan Erzurum'un Hınıs İlçesi Kolhisar Köyü'ne götürüldü.

Cenazesinin hastaneden alınması sırasında Abdülmelik Fırat'ın diğer oğlu Abidin Fırat, yakınları, DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ve çok sayıda partili de bulundu.

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?