banner15

ABD'ye CIA Baskısı Artıyor

ABD, Amerikan gizli servisi CIA'in Avrupa havaalanlarını kullandığı yönündeki iddialar nedeniyle Avrupa Birliği'nin baskısı altında. AB'nin Adaletten Sorumlu Komiseri Franco Frattini, bu konuda Amerikan yönetiminden acilen bir yanıt beklediklerini söyl

ABD'ye CIA Baskısı Artıyor

Amerikan gizli habaralma servisi CIA’e ait tutuklu taşıdığı öne sürülen uçakların Avrupa havaalanlarını kullandığı yönündeki iddialar, Amerikan yönetimini zor durumda bırakıyor. ABD’nin bu konuda sessiz kalması nedeniyle baskıyı arttıran Avrupa Birliği, Washington’dan açıklama bekliyor. Brüksel’de bir basın toplantısı düzenleyen AB’nin Adaletten Sorumlu Komiseri Franco Frattini, bu konuda bir kez daha dikkat çekerek ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice’tan acilen bir yanıt beklediklerini dile getirdi. Önümüzdeki hafta Rice’ın Avrupa’ya ziyarette bulunacağına işaret eden Franttini, bu konuda bir yanıt almayı beklediklerini söyledi.

İngiltere resmi açıklama istedi

AB Dönem Başkanı İngiltere’nin Amerikan yönetimine bir mektup göndererek iddialara ilişkin resmi bir açıklama istediğini doğrulayan Frattini, açıklama talebinin hem Avrupa havaalanlarının kullanımı hem de Avrupa ülkelerinde olduğu iddia edilen gizli cezaevlerini kapsadığını kaydetti. İddiaların AB üyelerini ve üye adaylarını ilgilendirdiğini belirten Frattini, söz konusu olan şeyin insan hakları ihlalleri olduğuna dikkat çekti. AB yetkilisi, AB Komisyonu’nun, AB Sözleşmesi’nin ihlal edilip edilmediğini denetlemek durumunda olduğunu ifade etti. Nitekim, gizli cezaevlerinin bulunduğu öne sürülen AB üye adayı Romanya’ya bu konuda sözlü uyarılar gönderilmişti. AB yetkilileri, Romanya’da bu tür bir cezaevinin bulunması durumunda, 2007’de öngörülen tam üyeliğinin ertelenebileceği dile getirilmişti.

Almanya: Havaalanlarımız kullanılmadı

Bu arada Alman İstihbarat Teşkilatı (BND) Başkanı Ernst Uhrlau, Almanya'daki havaalanlarının, terör zanlılarını taşıyan Amerikan merkezi haberalma teşkilatı CIA’e ait uçaklar için kullanıldığına dair ellerinde delil ve belgeler bulunmadığını söyledi. BND başkanlığı görevine yeni atanan Uhrlau, CIA'in Avrupa'da gizli uçuşlar yaptığı yolundaki haberlerin, somut delil bulunmamasına rağmen Almanya'da zihinleri büyük ölçüde karıştırdığını kaydetti. (DW)

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48