banner39

ABD'ye göre İsrail önemli bir adım atmış

Tüm dünyanın uluslararası bir soruşturma istediği İsrail'in kendi içinde soruşturma açması ABD'den olumlu karşılık buldu.

Arşiv 14.06.2010, 08:53 14.06.2010, 08:53
ABD'ye göre İsrail önemli bir adım atmış

 

Dünya Bülteni / Haber Merkezi 

Beyaz Saray Sözcüsü Robert Gibbs, İsrail'in iki hafta önce Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisine saldırısıyla ilgili olarak kendi iç soruşturma komisyonunu kuracağı açıklamasını "önemli bir adım" olarak nitelendirdi.

Gibbs, yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail hükümeti, Gazze'ye giden filoda meydana gelen feci olaylarla ilgili koşulları soruşturmak üzere bağımsız bir kamu komisyonu kurulması teklifinde bulunarak ileriye doğru önemli bir adım atmıştır" ifadesini kullandı.

Sözcü Gibbs, "ABD'nin, BM Güvenlik Konseyi'nin başkanlık açıklaması yoluyla, filoda bulunanlardan 9 kişinin hayatını kaybetmesine, birçok kişinin yaralanmasına yol açan bu eylemlerin kınanmasında, hızlı, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir soruşturmanın desteklenmesinde uluslararası topluma katıldığını" kaydetti.

"İsrail'in, diğer tüm ülkeler için olduğu gibi, kendi ulusal güvenliğini ilgilendiren olaylarla ilgili bir soruşturmayı üstlenmesine izin verilmesi gerektiğine inandıklarını" belirten Gibbs, "İsrail'in, uluslararası standartları karşılayan bir askeri adalet sistemine sahip olduğunu, ciddi ve güvenilir bir soruşturma yürütme kapasitesi bulunduğunu, teklif ettiği bağımsız kamu komisyonunun yapısı ve görev kapsamının hızlı, tarafsız, güvenilir ve şeffaf bir soruşturma standardını karşılayabileceğini" ifade etti.

Gibbs, "Ancak süreç ya da sonuçlarıyla ilgili peşin hükümde bulunmayacağız ve ilave sonuçlara varmadan önce, soruşturmanın yürütülmesi ve tespitlerini bekleyeceğiz" dedi.

"İsrail'e (soruşturma) sürecini tamamlaması için zaman verilmesi gerekmekle birlikte komisyonun ve askeri soruşturmanın hızlı biçimde tamamlanmasını beklediklerini" belirten Gibbs, "(soruşturmanın) tamamlanmasının ardından varılan sonuçların halka ve uluslararası topluma sunulmasını beklediklerini" sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
23
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?