banner39

ABD'ye rağmen BM Silah Anlaşması

BM'nin silah ticaretini düzenleyecek anlaşmanın hazırlanmasına karşı oy veren tek ülke ABD.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'ye rağmen BM Silah Anlaşması
Birleşmiş Milletler'e üye 139 ülke, dünya genelinde silah ticaretini düzenleyecek uluslararası bir sözleşme hazırlanmasına onay verdi.

Alınan karara göre, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, bir yıl içinde konvansiyonel silahların ithalat ve ihracatına ne tür uluslararası koşullar konabileceğine dair bir rapor hazırlayacak.

Ne var ki dünyanın en büyük silah üreticisi ve ihracatçısı olan üç ülke, Amerika Birleşik Devletleri, Çin ve Rusya anlaşmanın hazırlanmasını desteklemedi.

Uluslararası Silah Ticareti Anlaşması'nın hazırlanması ve üzerinde anlaşmaya varılması yıllar sürebilir. Bu oylama, bu konudaki yalnızca ilk adım.

Böylesi bir anlaşma sayesinde, savaşan taraflara silah satılması, ya da bir ülkenin kalkınmasını olumsuz yönde etkileyecek satışlar engellenebilir.

Küreselleşmenin gelişmesi mevcut ihracat sınırlamalarının yetersiz kalmasına sebep oldu.

Örneğin merkezi silah satışı konusunda titiz sınırlamalar uygulayan bir ülkede bulunan bir şirket, artık rahatlıkla silah üretimini ve ihracatını yasaları daha gevşek başka bir ülkeye taşıyabiliyor.

Fransa, İngiltere, Almanya gibi dünyanın önde gelen silah satıcıları, silah alım satımının daha sıkı denetlenmesine yeşil ışık yaktılar.

Yasanın hazırlanmasına karşı oy kullanan tek ülke Amerika Birleşik Devletleri, mevcut düzenlemelerin yeterli olduğunu savunuyor.

Amerika ile birlikte en büyük silah üreticileri olan Çin ve Rusya ise çekimser kalan 22 ülke arasındaydı.

İran, en büyük silah ihracatçılarının, imza atmayacağı bir anlaşmanın, ne kadar etkili olabileceğini sorguladı.

Kaynak: BBC

banner53
Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?