banner39

ABD'yi dolandıran Madoff'a hapiste dayak

Mali dolandırıcılıktan 150 yıl hapse mahkum olan Madoff kaldığı hapishanede dövüldü.

Arşiv 21.03.2010, 09:26 21.03.2010, 14:21
ABD'yi dolandıran Madoff'a hapiste dayak

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Binlerce yatırımcıyı dolandırarak 60 milyar dolar elde eden Madoff bu kez hastanelik oldu.

Tarihin en büyük finans dolandırıcılığından 150 hapse mahkum olan Bernard Madoff kaldığı hapisanede, dayak yiyerek hastanelik oldu.


Amerikan "Wall Street Journal" gazetesinin iddiasına göre olay yine bir dolandırıcılık olayı nedeniyle, geçtiğimiz aralık ayında meydana geldi. Hapishanedeki diğer mahkumlar tarafından burnu kırılan ve kaburga kemikleri zedelenen Madoff'un üç ay önce hastanaye yattığı biliniyordu. Ancak hapishane yetkilileri, o dönem basında çıkan kavga haberlerini kesin bir dille reddetmiş, Madoff'un tansiyon sorunları ve baş dönmesi şikayetleri nedeniyle tedavi gördüğünü duyurmuştu. 

Bernard Madoff,  geçen yılın haziran ayında, finans tarihindeki en büyük dolandırıcılık olayının baş aktörü olarak 150 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Aralarında çok sayıda ünlü sanatçı, devlet adamı ve sanayicinin de bulunduğu müşterilerinden aldığı parayla oluşturduğu "kar topu sistemi" aracılığıyla yeni yatırımcıları sübvanse eden Madoff, bu sayede 60 milyar dolarlık bir saadet zinciri yaratmış, ancak küresel mali krizin olumsuz etkileri nedeniyle zor durumda kalınca, foyası meydana çıkmıştı. 

Hapisanedeki son darp olayının sebebinin de yine para olduğu belirtildi. Wall Street Journal'ın haberinde, uyuşturucu satmak suçundan hapse giren bir mahkumadan aldığı parayı geri vermeyen Madoff'un, bu sebeple hastanelik olduğu iddia edildi.

Yorumlar (1)
Alptekin Gökbulut 13 yıl önce
"Huylu huyundan vazgeçmez" sözünü anımsatan bir durum...
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?