banner39

ABD'yi yalanyan fotoğraflar

Afganistan'da propaganda savaşının yaşandığını aktaran Adem Özköse, ABD'nin Taliban diye dağdaki göçebe Kuçileri öldürdüğünü fotoğraflarla belgeledi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
ABD'yi yalanyan fotoğraflar

Taliban ile NATO askerleri arasında yaşanan çatışmalar son aylarda iyice artarken; Afganistan’da tam bir propaganda savaşı yaşanıyor. Afgan direnişçiler, NATO’nun radyo ve el ilanları aracılığıyla yaptığı yoğun propagandalara, öldürdükleri ABD askerlerinden geriye kalanlar ve NATO’ya ait cephaneliklerden ele geçirdikleri elbiselerle karşılık veriyor.

Güney Afganistan’daki Hilment, Kandahar, Raka, Patkiye Nemruz bölgelerinde Taliban’a bağlı direnişçilerle NATO askerleri arasındaki çatışmalar her geçen gün daha da şiddetlenirken, Taliban’a bağlı direnişçiler NATO’nun propagandalarını etkisiz hale getirmek için ilginç bir yönteme başvuruyor. Taliban, öldürülen ABD askerlerinden geriye kalanları ve baskınlar esnasında NATO’ya ait cephaneliklerde ele geçirilenleri halka açık yerlerde Afganlılara sergiliyor. Taliban Komutanı Molla Siraceddin, Afganistan’dan dünyaya yayılan haberlerin büyük bir kısmının ABD propagandası içerdiğini belirtti.

“ASLINDA ÇOK KORKAKLAR”

Gazetemize konuşan Taliban komutanlarından Molla Muhammed Siraceddin; NATO’nun, Afgan halkının gözünde oluşturmaya çalıştığı yanlış imajı etkisiz hale getirmek için böyle bir yönteme başvurmak zorunda kaldıklarını söyledi.

ABD’nin ve NATO’nun gösterilmeye çalışılandan çok daha güçsüz olduğunu kaydeden Siraceddin; “ABD askerleri kendilerini birer Rambo olarak göstermeye çalışıyorlar. Bunun için de radyo ve el ilanlarını kullanıyorlar. Uçaklardan atılan el ilanlarında sürekli olarak ABD askerlerinin hiçbir zaman yenilgiye uğratılamayacağı propagandası yapılıyor. Fakat durum hiç de öyle değil... İşgalciler aslında çok korkak. Biz de çatışmalarda öldürdüğümüz ABD askerlerinden geriye kalanları halkımıza göstererek, ABD’nin propagandalarının yalan olduğunu anlatıyoruz. Bu da halkın bize olan desteğini artırıyor.”

“ÖLDÜRÜLENLER TALİBAN DEĞİL, KUÇİ”

Afganistan’dan dünyaya yayılan haberlerin büyük bir kısmının ABD propagandası içerdiğini belirten Siraceddin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gazete ve televizyonlarda sürekli olarak Afganistan’daki ABD askerlerinin bir seferde 30-40 Taliban savaşçısı öldürdüğü yönünde haberler çıkıyor. Bu haberler yalan... ABD uçakları dağlarda kalan ve göçebe bir hayat yaşayan Kuçileri öldürüyor. Sonra da bu öldürülenlerin Taliban savaşçıları oldukları yalanı ortaya atılıyor.

En son Mıngıriti’de 25 Kuçi öldürüldü, bu suçsuz insanlar da gazetelerde Taliban olarak çıktı. Öldürülen Kuçiler arasında 2 yaşında çocuklar da vardı. Bunlar da Taliban mı? Çatışmalarda şehid olan Taliban sayısı genelde 5’i geçmez. Çünkü biz gerilla direnişi yapıyoruz.”

(Adem Özköse, Vakit)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?