banner15

ABD'yle Küba'nın 'Mesaj' Savaşı

ABD'yle Küba arasındaki propaganda savaşı Havana'daki Amerikan temsilciğinin duvarına konan ışıklı panoyla yeni bir boyut kazandı. Fotoğrafların altında ise "Faşistler... Made in the USA (Amerikan malı)" yazıyordu.

ABD'yle Küba'nın 'Mesaj' Savaşı

Ülkede 'Amerikan Çıkarlarını Koruma Birimi' adıyla faaliyet gösteren Amerikan temsilciliği binasının ön cephesine asılan panoda Küba halkına 'mesajlar' veriliyor. Panoda, Amerikalı insan hakları savunucusu Martin Luther King'in "Bir düşüm var. Bu ulus bir gün ayağa kalkacak" sözleri yer alıyor.

Panadoki İspanyolca başka bir yazıda ise Küba'nın da imza koyduğu İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi'nden 'Herkesin düşünce özgürlüğü hakkı vardır' cümlesi var. BBC muhabiri Stephen Gibbs'e göre, Küba Hükümeti bu panoya henüz tepki göstermedi. Ancak Gibbs, bunun çok olası olduğunu söylüyor.

Zira Kübalı yetkililer, geçmişte birçok kez Havana'daki ABD'li diplomatları ülkede karışıklık yaratmaya çalışmakla suçladılar. 2004 yılında aynı binaya Noel süslemelerinin yanı sıra "75" yazan ışıklı bir pano asılmıştı. Panodaki 75 rakamı Küba'da bir önceki yılda hapse atılan muhaliflerin sayısını temsil ediyordu.

Küba Hükümeti, bu 'mesaja' binanın karşısına koyduğu panolarla yanıt verdi. Dev panolara Irak'ta Amerikalı askerlerin işkence ve kötü muamelesine maruz kalan Iraklı tutsakların fotoğrafları konuldu.

Fotoğrafların altında ise "Faşistler... Made in the USA (Amerikan malı)" yazıyordu.

Kaynak: BBC

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48