banner15

ABD'yle Meksika'nın 'Duvar Kavgası'

Meksika Amerikan Kongresi gündemindeki yeni göçmenlik yasa tasarısına savaş açtı. Sınırdaki duvarın uzatılmasını da içeren tasarı Meksika Kongresi tarafından ırkçılıkla suçlanıyor.

ABD'yle Meksika'nın 'Duvar Kavgası'
Meksika Hükümeti, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi'nde geçen hafta oylanan ve Senatoya gönderilen göçmenlik yasa tasarısına karşı tüm gücüyle savaşacağını açıkladı. Tasarı, yasa dışı göçmenliği cezalandıracak sert adımların yanı sıra iki ülke sınırındaki duvarın yüzlerce kilometre daha uzatılmasını öngörüyor. Bu yöndeki planlar sadece Meksika'da değil, tüm dünyada tepkilere neden oldu.Meksika Başkanı Vicente Fox, göçmenlik yasasını "utanç verici" olarak tanımladı.Meksika Dışişleri Bakanı Luis Ernesto Derbez ise "aptalca bir fikir" ifadesini kullandı. Derbez, önerilen yasal düzenlemeyi engellemek için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi.

Meksika Kongresi, ABD'nin bu yasayla ırkçılık yaptığını savundu. Meksika hükümeti, Amerika'da bu konuda lobi faaliyeti yürütmesi için bir Amerikan halkla ilişkiler şirketiyle de anlaşma yaptı. Tasarı, Amerikan Senatosu'nda Şubat ayında görüşülecek. Tasarı sadece yasa dışı göçmenlerin değil, bu kişileri çalıştıranların da ağır şekilde cezalandırılmasını öngörüyor. En tartışmalı madde ise iki ülke arasındaki sınır boyunca uzanan duvarın yaklaşık bin altı yüz kilometre daha uzatılması.

Amerika'da yaklaşık 8 milyon Meksikalı göçmen yaşıyor. Bu kişilerin yarısına yakınının ülkede kaçak olarak kaldığı tahmin ediliyor. Uluslararası Af Örgütü, duvarın insan hakları için büyük bir yenilgiyi temsil edeceğini açıkladı. New York Times gazetesi, başyazısında, yasa tasarısının "yabancı düşmanı" ve "dar görüşlü" bir yaklaşımın eseri olduğunu yazdı. Bununla birlikte bazı yorumcular, yasa tasarısının önümüzdeki yıl Meksika'da yapılacak başkanlık seçimleri öncesinde yeni bir tartışma zemini yaratacağını söylüyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Temmuz 2018, 09:31
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48