banner39

Abhazya bağımsızlığını istedi

1993'ten bu yana Gürcistan'dan fiilen bağımsız olan Abhazya, Rusya'dan resmen tanınma istedi.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abhazya bağımsızlığını istedi

Abhazya Parlamentosu, sivil toplum örgütlerinin yaptıkları çağrı üzerine, Rusya’dan bağımsızlığın tanınmasını talep eden karar metnini onayladı. Kararda Abhazya’nın bağımsız devlet statüsü için gereken bütün şartlara haiz olduğu vurgulanarak, "Savaş sonrası 13 yıllık dönemde, fiilen bağımsız olan Abhazya yaşayabilirliğini doğruladı, şu an yapılması gereken tek şey benzer durumdaki diğer ülkelere yapıldığı gibi bu egemenliği yasallaştırmaktır. Bugün Abhazya, dünya tarafından kabul gören egemen bir devletin bütün özelliklerini ve belirtilerini taşımaktadır. Cumhuriyette, demokratik kurumlar yerleşmiş durumdadır: Gelişmiş bir sivil toplum, özgür ve bağımsız basın, meşru muhalefet, etkili hukuk sistemi vardır. Komşu Gürcistan'dan farklı olarak, yönetim özgür ve demokratik seçimler yoluyla ülkenin başına geliyor” denildi. Abhaz devletinin tarihi temellerine gönderme yapan kararda, Abhaz halkının ve devletinin kaderinde Rusya'nın özel rolüne dikkat çekilerek, Abhazya vatandaşlarının yüzde 90'ının Rusya pasaportu taşıdığı hatırlatıldı. Abhaz sivil toplum örgütleri 16 Ekim'de Rusya ile sıkı ekonomik, kültürel ve politik bağlar kurulmasını, Abhazya'nın bağımsızlığını tanıması için Rusya Devlet Başkanlığı ve Parlamentosu’na başvurulmasını istemişti. Abhazya’nın bu çağrısı Gürcistan ile Rusya arasında geçen ay casus kriziyle başlayıp ambargolar ve karşılıklı suçlamalarla devam eden gerginliğin ardından geldi.

Markov: Rusya’nın Abhazya’yı tanıması zor

Rusya’nın Abhazya Parlamentosu’nun bağımsızlığının tanınması talebine olumlu yanıt vermesi beklenmiyor. Rusya Politik Araştırmalar Kurumu Başkanı Sergey Markov, Rusya’nın gerek bölgenin durumu gerekse uluslar arası şartlar nedeniyle Abhazya’ya temkinli yanıt vereceğini öngördü.

Markov Abhazya'nın bağımsızlığının tanınması için bazı ön koşulların hayata geçirilmesi gerektiğini belirterek bunları ‘Abhaz yönetiminin kendi topraklarını kontrol etme yeteneğini, konunun çözümü için hukuki bir örneğin olması, (mesela Kosova'nın statüsü konusunun karara bağlanması) ve Gürcistan'ın tarafının saldırmaması’ olarak sıraladı. Ayrıca Rusya’nın Abhazya’yı tanırken Batı ile ilişkilerinin bozulmasını göze alabilecek duruma gelmesinin de önemli olduğunu vurgulayan Markov’a göre Abhaz yönetimi açısından sadece bir tek koşul oluşturulmuş durumda: Abhazya kendi topraklarını tamamen kontrol edebiliyor.


Abhazya’nın gayrı resmi olarak tanınmasının sorunun gerçek çözümü olmayacağını da ifade eden Markov, Rusya'nın Abhazya ile birleşmesinde Marshall Adaları modelinin daha gerçekçi bir seçenek olduğunu savundu. Abhazya'nın Transdinyester ve Güney Osetya ile bağlantılı hareket ettiğini kaydeden Sergey Markov, "Bu üç cumhuriyet de bağımsız olmak için ya Kosova'nın bağımsızlığının tanınmasını bekleyecekler ya da saldırıya uğramayı" diye konuştu.

 

Kaynak: Ajans Kafkas

banner53
Yorumlar (0)
30
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?