banner39

Abhazya ilk seçimler için sandık başında

Gürcistan'dan ayrılarak bağımsızlığını ilan eden Abhazya'da ilk devlet başkanlığı seçimleri yapılıyor.

Arşiv 12.12.2009, 12:58 12.12.2009, 12:58
Abhazya ilk seçimler için sandık başında


Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Gürcistan'dan tek yanlı bağımsızlığını ilan eden ve geçen yılki savaşın ardından bağımsızlığı Rusya tarafından tanınan Abhazya'da yarın "devlet başkanlığı" seçimi yapılıyor.

130 bin seçmenin yer aladığı Abhazya'da, Türkiye saati ile 06.00'da başlayan Devlet Başkanlığı seçiminde oy verme süresi 19.00'da sona erecek.

Gürcistan ile Rusya arasında, geçen yıl sınırlı da olsa savaşa yol açan Abhazya'daki seçimi, şimdiki Devlet Başkanı Sergei Bagapsh'ın kazanması bekleniyor.

Gürcistan'ın "yasa dışı" ilan ettiği seçimde, mevcut lider Sergey Bağapş'ın yanı sıra 4 aday daha yarışacak. Eski devlet başkanı yardımcısı Raul Hajimba, iş adamı ve eski milletvekili Beslan Butba, devlete ait Abhazya Denizcilik Şirketi yöneticisi Zaur Ardzinba ve Vitali Bganda, devlet başkanlığına aday oldu.

Abhaz haber ajansı Apsnipress'e göre, Abhazya Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Batal Tabagua, 35 merkezde 174 sandık açılacağını bildirdi. Abhazya dışında, Moskova ve Çerkesk'teki (Karaçay-Çerkes Cumhuriyeti) seçim merkezleri için 7 bin oy pusulasının gönderildiğini ifade eden Tabagua, Abhazya'nın bağımsızlığını tanıyan Nikaragua ve Venezuela'dan gözlemcilerin geleceğini belirtti.

"AHLAKSIZ BİR KOMEDİ"

Gürcistan, Rusya'nın seçim yoluyla Abhazya'yı ilhak etmeyi istediğini açıkladı. Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin sözcüsü Manana Mangaladze, Abhazya'da düzenlenecek seçimin "ahlaksız bir komedi" olduğunu söyledi.

Mangaladze, Saakaşvili'nin "Kremlin'in Abhazya'nın özerk unsurlarının tamamını yok ettiği ve Rusya'nın bu seçimle ahlaksız bir komedi sergilediği" düşüncesinde olduğunu belirtti.

Gürcistan Merkezi Seçim Komisyonu, Abhazya'da yapılacak seçimin yasa dışı olduğunu ve seçim sonuçlarının herhangi bir meşruiyet taşımayacağını açıklamıştı.

Rusya ise Abhazya'daki Devlet Başkanlığı seçimine karışmadığını öne sürdü.

Rusya ile Gürcistan arasında, 2008 yılının Ağustos ayında Abhazya ile Güney Osetya yüzünden savaş çıkmış, 8 gün süren savaşın ardından taraflar ateşkes anlaşması imzalamıştı.

banner53
Yorumlar (0)
20
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?