banner39

Abizaid: 3. Dünya Savaşı kapıda

Abizaid, "Dünya 'İslami radikalizm'i durduramazsa 3. dünya savaşı çıkacak" iddiasında bulundu.

Arşiv 06.07.2018, 09:30 06.07.2018, 09:31
Abizaid: 3. Dünya Savaşı kapıda

Dünya Bülteni Haber Merkezi

 

ABD’nin Ortadoğu’daki en üst düzey komutanı Orgeneral John Abizaid, dünyanın, artan "İslami radikalizm"i durdurmanın çaresini bulamazsa 3. dünya savaşıyla karşı karşıya kalacağını öne sürdü.

 

Harvard Üniversitesi'nde yaptığı konuşmada El-Kaide'yi harekete geçiren ideolojilerin ortaya çıkmasıyla geçen yüzyılın yirmili ve otuzlu yıllarında Avrupa'da ortaya çıkan ve 2. Dünya Savaşı'na yol açan Faşizm'i karşılaştıran Abizaid, "Bugün bu ideolojilere karşı koymak için yeterli cüreti gösteremezsek yarın üçüncü bir dünya savaşına girmek zorunda kalacağız" dedi.

 

Abizaid, "İslami radikalizm"in durdurulamaması durumunda radikallerin faaliyet gösterebilecekleri yerler bulacaklarını ve kitle imha silahları üretebileceklerini, bunun da tahmin edilemeyecek tehlikelere yol açabileceğini öne sürdü.

 

Ortadoğu'da istikrarın sağlanmasının önünde üç ana engelin olduğunu söyleyen General Abizaid, bunları şu şekilde sıraladı: Araplarla İsrail arasındaki gerginlik, radikalizmin yayılması ve Washington'un nükleer silah geliştirmeye çalışmakla suçladığı İran ile ilişkiler.

banner53
Yorumlar (0)
28
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?